Prezydent o inicjatywie Trójmorza: Wehikuł do wzmacniania współpracy w regionie

Telewizja Republika

Prezydent Andrzej Duda był gościem dzisiejszej Gali portalu Niezależna.pl. Podczas swojego wystąpienia głowa państwa omówiła ideę Trójmorza.

– Współpraca trójmorska może i powinna stanowić bodziec do jeszcze aktywniejszego angażowania środków publicznych oraz przyciągania inwestycji prywatnych, tak potrzebnych, abyśmy mogli jak najszybciej powrócić na drogę wzrostu gospodarczego- podkreślił ubiegłoroczny laureat Nagrody Prometejskiej.

– Historia wielokrotnie pokazała, że solidarność z naszymi partnerami na poziomie dwustronnym, regionalnym i globalnym to najlepsza możliwa odpowiedź na wyzwania ekonomiczne i te w zakresie bezpieczeństwa, także w kontekście dzisiejszej walki z koronakryzysem- wskazał Andrzej Duda.

Jak wspomina, prezydent prof. Lech Kaczyński budował relacje z najbliższymi sąsiadami, zdając sobie sprawę z wagi dialogu regionalnego. Zmarły w katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. prezydent RP mówił niejednokrotnie, że siła Polski wynika z siły regionu- wskazał Andrzej Duda.

– Inicjatywa Trójmorza, którą Polska tworzy wraz 11 krajami Europy Środkowo-Wschodniej, dysponuje niezbędnymi narzędziami, aby stać się wehikułem do wzmacniania tej współpracy, budowy potencjału naszych gospodarek. To platforma rozwijania i ulepszania inicjatyw infrastrukturalnych, energetycznych i cyfrowych w regionie- podkreślał obecny prezydent, dodając, że Trójmorze może stanowić „skuteczne rozwiązanie w obliczu coraz bardziej aktualnej potrzeby skracania łańcuchów dostaw i regionalizacji procesów produkcji”.

Współpraca w ramach tej inicjatywy – wskazała głowa państwa- „może i powinna stanowić bodziec do jeszcze aktywniejszego angażowania środków publicznych oraz przyciągania inwestycji prywatnych, tak potrzebnych, abyśmy mogli jak najszybciej powrócić na drogę wzrostu gospodarczego”.

W ocenie prezydenta, dialog trójmorski, jako że łączy wymiar ekonomiczny i związany z bezpieczeństwem, jest narzędziem ważnym dla budowania synergii, kluczowej do tworzenia „efektywnych polityk o długofalowym znaczeniu”.

Zdaniem Andrzeja Dudy inicjatywa Trójmorza może być wzorcem kształtowania nowego modelu współpracy euroatlantyckiej, ten zaś może stanowić podstawowy element strategii wychodzenia z kryzysu.

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy