Morawiecki po spotkaniu z premierem Słowacji: Nasz wspólny niepokój budzi Nord Stream 2

Artykuł
Szef polskiego rządu poruszył we wpisie także wątek sportowy
Fot. Facebook/@KancelariaPremiera

Wspólny niepokój Polski i Słowacji budzi kwestia Nord Stream 2 i zmiana polityki USA wobec tego zagadnienia - podkreślił w czwartek Mateusz Morawiecki, który spotkał się w Warszawie z szefem słowackiego rządu Eduardem Hegerem.

Mateusz Morawiecki na Facebooku podsumował wspólne rozmowy z Eduardem Hegerem, ale także konferencję prasową, która odbyła się po tym spotkaniu.

- Polsko-słowackie relacje na wielu polach są znakomite. Dzisiejsza wizyta premiera Eduarda Hegera jest tego potwierdzeniem - podkreślił we wpisie polski premier.

- Mamy wspólne cele i priorytety. Dzięki naszej dwustronnej współpracy oraz szerszej kooperacji w ramach Grupy Wyszehradzkiej Europa Środkowa stała się lokomotywą wzrostu gospodarczego regionu i Unii Europejskiej. Zaczynamy również pisać nowe rozdziały współpracy w wielu dziedzinach, które do tej pory mało nas łączyły - zwłaszcza infrastrukturalnych. Mówię o wspólnych projektach drogi Via Carpia i połączeń naszych systemów gazowych - podkreślił Morawiecki.

Jak wskazał, "te strategiczne inwestycje będą realizowane w przyspieszonym tempie dzięki pieniądzom z krajowych funduszów odbudowy".

- Wiemy, że polityczne licho nie śpi, dlatego dużo czasu poświęciliśmy kwestiom bezpieczeństwa, atakom na Ukrainie, wojnie hybrydowej i zagrożeniom cyberatakami. Podkreślamy, jak ważnym elementem architektury bezpieczeństwa jest NATO - razem ze Słowacją na wschodniej flance wzmacniamy siłę sojuszu - dodał.

Morawiecki poinformował także, że w rozmowach z szefem słowackiego rządu poruszany był temat walki z rajami podatkowymi i dalszemu uszczelnianiu VAT-u na poziomie międzynarodowym oraz transgranicznej walce z mafiami podatkowymi.

- Tutaj panuje między nami pełna zgoda - podkreślił.

- Nasz wspólny niepokój budzi kwestia Nord Stream 2 i zmiana polityki USA wobec tego zagadnienia. Będziemy nadal współpracować na rzecz zastopowania tego szkodliwego dla Europy projektu - napisał polski premier..

- Podsumowując - we wszystkich wymiarach naszych dyskusji - pandemii, wymiany studenckiej, turystyki, infrastruktury, energetyki i kwestii bezpieczeństwa, panuje między nami pełna zgoda. Zarówno pan premier Heger, jak i ja rozumiemy, że nasza pozycja w UE będzie tak silna, jak silne będą więzy naszej współpracy - napisał premier.

Szef polskiego rządu poruszył we wpisie także wątek sportowy.

- Różni nas zasadniczo tylko jedna kwestia - wynik zbliżającego się wielkimi krokami meczu Polska-Słowacja na UEFA EURO 2020 wskazał. Tutaj było trudno o kompromis. Jednak życzę Słowacji, by wyszła z grupy tuż za Polską - dodał Morawiecki.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy