Morawiecki: Polska kolejny raz pokazuje swoją solidarność i wsparcie dla ofiar prześladowań na Białorusi

Artykuł
Premier podziękował służbom dyplomatyczno-konsularnym
Fot. PAP/Radek Pietruszka

„Białoruska sportsmenka Kryscina Cimanouska wylądowała już bezpiecznie w Warszawie; Polska po raz kolejny pokazuje swoją solidarność i wsparcie dla ofiar prześladowań na Białorusi” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

We wpisie na Facebooku premier zaznaczył, że Cimanouska wylądowała już bezpiecznie w Warszawie, a jej mąż otrzymał polską wizę humanitarną.

„Podejmowaliśmy błyskawiczne decyzje i szybkie działania. Byliśmy skuteczni. Dziękuję zaangażowanym służbom dyplomatyczno-konsularnym za sprawne przeprowadzenie tej operacji. Polska po raz kolejny pokazuje swoją solidarność i wsparcie dla ofiar prześladowań na Białorusi” – napisał Morawiecki.

Do wpisu szef rządu załączył krótki materiał filmowy przedstawiający przylot białoruskiej biegaczki do Warszawy. Cimanouska rozmawiała na lotnisku m.in. z wiceszefem MSZ Szymonem Szynkowskim vel Sękiem.

W niedzielę białoruska biegaczka poinformowała, że w związku z krytyką działań władz sportowych swojego kraju, została odsunięta od udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, a funkcjonariusze próbowali ją zmusić do wylotu na Białoruś przez Stambuł. Zgłosiła się na policję na lotnisku i w efekcie nie wyleciała z Tokio.

W poniedziałek Cimanouska otrzymała w ambasadzie RP polską wizę humanitarną. Polscy dyplomaci zaoferowali jej opiekę i pomoc w podróży do Polski. Wiceszef MSZ Marcin Przydacz zazaczył we wtorek w wywiadzie dla brytyjskiej stacji Sky News, że dla polskiej strony najistotniejsze jest uniemożliwienie wywiezienia Cimanouskiej na Białoruś wbrew jej woli.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy