Przejdź do treści
Wydarzenie Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Na scenie m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Velvet, Bayer Full, Defis, Corona, Playboys i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece koło Ropczyc
16:25 Prokuratura Krajowa umorzyła postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień przez prokurator Ewę Wrzosek. Zdaniem prokuratury czyn miał "niską szkodliwość społeczną"
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Warszawa Bielany-Żoliborz zaprasza na Mszę św. o łaskę zdrowia dla ks. Michała Olszewskiego, 6 stycznia, godz. 11.00, Katedra Św. Jana Chrzciciela, ul Świętojańska 8
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Nowym Targu zaprasza na obchody 163. Rocznicy Powstania Styczniowego, 10 stycznia, godz. 16:00, skwer przy Kopcu Wolności, przy ul. Parkowej 14
Wydarzenia Kluby "Gazety Polskiej" zapraszają na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyk: Słupsk 3.I, g. 17:00, Hotel Atena, Kilińskiego 7, Gdynia, 4.I, g. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Ks. Bp. Jana Bernarda Szlagi 3
Wydarzenia Kolędowanie z Pawłem Piekarczykiem c.d. Włocławek, 7.I, g. 17.00, Garage Hotel, Toruńska 113; Toruń, 8.I, g. 19:00, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny
Wydarzenia Klub "GP" Skarżysko-Kamienna zaprasza na spotkanie i świadectwo s. Julii Dubowskiej - Cud Eucharystyczny w Sokółce, 5.I, g. 17.00, ul. Kościuszki 38, Skarżysko Kamienna. O godz. 18.00 odbędzie się koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka
Wydarzenia Kolędowanie z Pawłem Piekarczykiem c.d. Nowy Sącz, 11.I, g. 17:00, parafia Matki Bożej Niepokalanej Sanktuarium Świętej Rity, sala Wieczernika
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się w Szczytnie, przy ul. Solidarności 9 (świetlica Spółdzielni Mieszkaniowej), 3 stycznia 2026 r. (sobota) o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Mobilizacja w Rosji. Mieszkańcy Obwodu Kaliningradzkiego uciekną do Polski?

Źródło: canva.com

Nie ma na razie wzmożenia na przejściach granicznych z Rosją mimo ogłoszenia przez Kreml częściowej mobilizacji. Rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska zauważa, że ruch na granicy z obwodem kaliningradzkim jest nawet mniejszy niż w ostatnich dniach.

Porucznik Michalska powiedziała, że do godz. 17 w środę do Polski na wszystkich przejściach granicznych, w tym lotniczych, odprawiono 195 obywateli Rosji. Dzień wcześniej - około 300. Jak zauważyła, ruch jest mniejszy niż w ostatnich dniach. Na granicy jest spokojnie.

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w środę rano częściową mobilizację w kraju. Operacja ma rozpocząć się jeszcze w środę i objąć rezerwistów, czyli osoby, które już odbyły służbę wojskową, ale przed wysłaniem na front mają przejść dodatkowe szkolenie. Mobilizacja obejmie ok. 300 tys. osób - poinformował w środę rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu.

Po ogłoszeniu mobilizacji media informowały, że Rosjanie masowo kupują bilety lotnicze, choć ich ceny mocno wzrosły. Wykupowali loty np. do Turcji, Gruzji i Armenii, czyli krajów, do których obywatele rosyjscy wciąż mogą podróżować bez wizy.

Więcej na ten temat: Rosjanie przekopują Internet. Jakie są najczęściej wyszukiwane hasła?

Jednak do Polski Rosjanie od dwóch lat mogą przyjeżdżać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Ograniczenia wobec nich zostały zaostrzone w poniedziałek, po publikacji nowelizacji rozporządzenia MSWiA w tej sprawie. Zmiany Polska uzgodniła z Litwą, Łotwą i Estonią. Są one odpowiedzią na wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.

Warto przeczytać: To by było na tyle z wycieczkami Rosjan. Wizy Schengen nie pomogą?

Obywatele rosyjscy nie mają prawa wjeżdżać do Polski zza granicy zewnętrznej UE, jeśli podróżują w celach turystycznych, biznesowych, kulturalnych i sportowych. Restrykcje obowiązują Rosjan na wszystkich przejściach granicznych, a od 26 września będą obowiązywać ich również na lotniskach i w portach morskich. Oznacza to, że Rosjanie nie przybędą do Polski z żadnego kraju spoza Schengen.

W mocy utrzymane są te wyjątki, które zostały uzgodnione przez Polskę i państwa bałtyckie, a na celu mają m.in. dalsze wspieranie przeciwników Putina. Wśród wyjątków są m.in. dysydenci, przypadki humanitarne, a także posiadacze zezwoleń na pobyt, kierowcy transportowi, czy członkowie misji dyplomatycznych.

Rzeczniczka Straży Granicznej powiedziała, że od poniedziałku wjazdu do Polski odmówiono dziesięciu obywatelom Rosji.

PAP

Wiadomości

John Simpson

Dziennikarz BBC: III wojna już się zaczęła

Komunikacja miejska w Warszawie dziś i w Nowy Rok. Sprawdź, co się zmienia

Krytyczna zmiana w armii Putina: To nadzieja na koniec wojny

Katastrofa kolejowa koło Machu Picchu. Pół setki rannych

Sytuacja hydrologiczna we Fromborku i Elblągu

Figura Polski 2050 wycofuje się z walki o fotel lidera

S7: policja przekazała nowe informacje

ISW w sprawie dowodów na ukraiński atak dronowy na rezydencję Putina

Dramatyczna sytuacja na S7. Ludzie piszą smsy

JKH zdobywcą Pucharu Polski! Cztery gole w trzeciej tercji

Zimowa aura nie odpuszcza. Trwa intensywne uderzenie zimy

Zełenski naprawdę to zaproponował. Chodzi o wizytę Trumpa na Ukrainie

Innym narzucają, sami ignorują. Rząd ma w nosie regulacje prawne

Niezalezna.pl ujawnia, kto podpisał skandaliczne umorzenie ws. Wrzosek

Rolnicy: dla sieci handlowych liczy się tylko biznes, a tańszy będzie Mercosur

Najnowsze

John Simpson

Dziennikarz BBC: III wojna już się zaczęła

mapa zagrożenia cofką

Sytuacja hydrologiczna we Fromborku i Elblągu

Ryszard Petru może być faworytem

Figura Polski 2050 wycofuje się z walki o fotel lidera

korek na S7

S7: policja przekazała nowe informacje

rezydencja Putina

ISW w sprawie dowodów na ukraiński atak dronowy na rezydencję Putina

Komunikacja miejska w Warszawie dziś i w Nowy Rok. Sprawdź, co się zmienia

rosyjski żołnierz

Krytyczna zmiana w armii Putina: To nadzieja na koniec wojny

Katastrofa kolejowa koło Machu Picchu. Pół setki rannych