Microsoft oskarża rosyjskich hakerów o ataki na systemy komputerowe

Artykuł
Microsoft oskarża rosyjskich hakerów o ataki na amerykańskie systemy informatyczne
Fot. Pixabay/ClearCutLtd

Za ostatnimi cyberatakami na systemy komputerowe w USA stoi powiązana z rosyjskim wywiadem grupa hakerów Nobelium – uważa Microsoft. Ta sama grupa była wcześniej oskarżona przez USA o liczne cyberataki na infrastrukturę amerykańskiego rządu w 2020 r.

Microsoft poinformował o blisko 23 tys. cebartaków ze strony Nobelium na klientów firmy, do których doszło między 1 lipca a 19 października. Firma przekazała ponadto, że liczba takich ataków gwałtownie wzrosła. Przez trzy poprzednie lata, do 1 lipca br. stwierdzono 20,5 tys. cyberataków ze strony wszystkich grup powiązanych z rządami innych państw.

Rosja działa długoterminowo

- Te ostatnie działania po raz kolejny pokazują, że Rosja stara się uzyskać długoterminowy, systemowy dostęp do różnych punktów w łańcuchach dostaw usług technologicznych i stworzyć możliwości śledzenie obecnych lub przyszłych obiektów zainteresowania rosyjskiego rządu - ostrzega Microsoft.

Firma uzupełnia, że stojąca za obecnymi atakami grupa Nobelium była również odpowiedzialna za cyberataki wymierzone w wiele agencji rządu USA i inne instytucje w 2020 r.

Źródło: wnp.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy