Mark Brzeziński kandydatem na ambasadora USA w Polsce

Artykuł
Od 2011 do 2015 r. Brzezinski był ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Szwecji
Fot. Flickr/US Embassy Sweden

Kandydatem na ambasadora USA w Warszawie jest Mark Brzeziński, syn nieżyjącego już politologa Zbigniewa Brzezińskiego - podają amerykańskie media.

Biden rozważa nominację Marka Brzezińskiego, który był ambasadorem w Szwecji w administracji Obamy, na swojego ambasadora w Polsce.

Brzeziński to amerykański prawnik, dyplomata i znawca amerykańskiej polityki zagranicznej.

Jest bratem Miki Brzezińskiego, gospodarza programu „Morning Joe” w MSNBC, i synem Zbigniewa Brzezińskiego, który był doradcą ds. Bezpieczeństwa narodowego za czasów prezydenta Jimmy’ego Cartera.

W administracji Billa Clintona był w latach 1999–2001 był doradcą do spraw Europy Wschodniej[potrzebny przypis], za prezydentury George’a Busha prowadził prywatną praktykę i wykładał na Columbia University.

Podczas kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi w USA w 2008 r. był doradcą Baracka Obamy, a po jego zaprzysiężeniu na prezydenta był brany pod uwagę jako kandydat na ambasadora USA w Polsce. Od 2011 do 2015 r. był ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Szwecji.

Biegle włada językiem polskim. Od 1991 roku żonaty z prawniczką Carolyn M. Campbell, a po rozwodzie w 2008 roku ożenił się z Natalią Lopatniuk.

Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródło: NYT, domena publiczna

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy