Łukaszenka świętuje 17 września. Z tej okazji wręczył nagrody państwowe

Artykuł
Aleksandr Łukaszenka
Fot. PAP/EPA/MIKHAIL VOSKRESENSKIY / KREMLIN

Alaksandr Łukaszenka wręczył we wtorek nagrody państwowe z okazji nowego święta Dnia Jedności Narodowej, obchodzonego 17 września, w rocznicę ataku ZSRR na Polskę. Jak podkreślił białoruski prezydent, bez tej daty „nie byłoby Białorusi”.

- Gdyby nie było 17 września, nie byłoby naszego kraju. Na mapie byłby tylko skrawek od centrum dzisiejszej Białorusi do Mozyrza – powiedział we wtorek Łukaszenka, wręczając odznaczenia państwowe artystom.

- Strzępek – oto, czym była wtedy nasza republika. I wtedy, we wrześniu 1939 r. wszystko się zmieniło i dostaliśmy naszą republikę w tych granicach, które chronimy jako świętość – wskazał białoruski przywódca. Łukaszenka z okazji niedawno wprowadzonego święta złożył rodakom życzenia.

Dekret o nowym święcie podpisano w czerwcu

Dekret o wprowadzeniu nowego święta państwowego prezydent Białorusi podpisał w czerwcu. „Dzień ten (17 września 1939 r.) stał się aktem historycznej sprawiedliwości dla narodu białoruskiego i na zawsze utrwalił się w narodowej tradycji historycznej” – podano wówczas w komunikacie, cytowanym przez agencję BiełTA.

17 września 1939 r. Związek Radziecki zaatakował wschodnie tereny Polski na mocy ustaleń paktu Ribbentrop-Mołotow z Niemcami, które uderzyły w Polskę od zachodu siedemnaście dni wcześniej. Tereny na wschód od Bugu zostały następnie włączone do Białoruskiej i Ukraińskiej Socjalistycznych Republik Radzieckich (BSRR i USRR).

Na Białorusi do dzisiaj oficjalna historiografia określa te wydarzenia jako przyłączenie ziem zachodniej Białorusi do BSRR. Historiografia radziecka przekonywała, że 17 września 1939 r. Armia Czerwona rozpoczęła „wyzwalanie terenów wschodniej Białorusi i Ukrainy”.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy