„Los Angeles Times” napisał o „współudziale” Polaków w niemieckim ludobójstwie. IPN odpowiada

Artykuł
Egzekucja Michała Kruka i innych Polaków jako kara za pomoc Żydom (Przemyśl 1943 r.)
Fot. domena publiczna

„Przypisywanie Polsce współudziału w niemieckim ludobójstwie jest fałszowaniem historii, tuszowaniem zbrodni reżimu Hitlera oraz brutalnym poniewieraniem pamięci ofiar” – głosi oświadczenie IPN dotyczące artykułu dziennika „Los Angeles Times”. Napisano w nim m.in. że Polska jest „bardziej wymijająca” w temacie „roli w nazistowskim ludobójstwie”.

Artykuł zamieszczony na stronie „Los Angeles Times” 24 czerwca br. nawiązuje do wizyty amerykańskiego sekretarza stanu Antony’ego Blinkena w Berlinie, gdzie uczestniczył w uroczystościach zorganizowanych z okazji inicjatywy amerykańsko-niemieckiej dotyczącej edukacji o Holokauście.

W trakcie wydarzenia Blinken opowiadał o losie Żydów w Białymstoku, gdzie – według jego relacji – mieszkańcy „palili brody rabinów oraz podpalali synagogi” na długo przed rozpoczęciem II wojny światowej i Holokaustu. Opowiadał również o swoim ojczymie, który wraz z rodziną został wywieziony z Białegostoku i jako jedyny przeżył.

„Los Angeles Times” opisując wizytę Blinkena w Berlinie wskazał, że „według uczonych Niemcy wiodą prym” w przyjmowaniu na siebie odpowiedzialności za Holokaust, natomiast takie kraje jak Polska i Austria „są bardziej wymijające” w kwestii „ich roli w nazistowskim ludobójstwie”.

„Polska jako kraj aliancki włożyła ogromny wysiłek w pokonanie Rzeszy Niemieckiej, kierowanej przez Adolfa Hitlera. Była pierwszym krajem świata, który zbrojnie przeciwstawił się agresji Niemiec. Poniosła za to ogromną cenę w czasie okupacji całego jej terytorium przez Niemcy. Ani przez jedną sekundę II wojny światowej nie brała udziału w żadnym przejawie niemieckiego ludobójstwa” – podkreślono w oświadczeniu Instytutu Pamięci Narodowej zamieszczonym na Facebooku.

„Wręcz przeciwnie: Państwo Polskie po przeniesieniu władz na terytorium zachodnich aliantów kontynuowało walkę przeciw Rzeszy Niemieckiej, tworząc podziemną armię w kraju i walcząc po stronie aliantów o wolność nie tylko Polski, ale także Norwegii, Francji, Holandii, Belgii, Włoch. Społeczeństwo polskie (w tym miliony Żydów i miliony Polaków) było poddane akcji niemieckiego ludobójstwa. Drugą co do liczebności (po Żydach) grupą ofiar wymordowanych przez Niemców w obozach Auschwitz-Birkenau byli Polacy” – wskazano.

Jak zaakcentowano w oświadczeniu IPN, przypisywanie Polsce „współudziału w tym ludobójstwie jest fałszowaniem historii, tuszowaniem zbrodni reżimu Hitlera oraz brutalnym poniewieraniem pamięci ofiar”.

W dodatkowym komentarzu IPN pisze, że „nic dziwnego, że Niemcy przyjmują odpowiedzialność za Holokaust, ponieważ była to zorganizowana przez Niemców masowa zbrodnia”. „Podważanie tego faktu uwłacza pamięci 6 milionów obywateli polskich, którzy zostali zamordowani podczas II wojny światowej. Wśród tych 6 milionów ofiar były 3 miliony Żydów” - zaznacza.

Instytut zwraca uwagę, że Polska jako państwo nawet przez chwilę nie współpracowała z III Rzeszą podczas II wojny światowej, „w przeciwieństwie do innych krajów europejskich”.

„Wielu Polaków pomagało swoim żydowskim sąsiadom, choć każda forma pomocy była karana śmiercią przez władze niemieckie. Polacy są narodem, który ma największą liczbę drzew w Yad Vashem. A jednak każdy akt pomocy oznaczał narażanie nie tylko własnego życia, ale także życia krewnych i sąsiadów” – podkreśla IPN.

„W IPN uważamy, że naszym obowiązkiem jest rozpowszechnianie wiarygodnych informacji o II wojnie światowej, Holokauście i niemieckich obozach nazistowskich. Chcemy, aby wiedza o okrucieństwach i sprawcach II wojny światowej dotarła do jak największej liczby odbiorców. By historia nigdy się nie powtórzyła” – dodał Instytut.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy