Londyn zaniepokojony eskalacją konfliktu. MSZ groźby traktuje poważnie

Tomasz Domański 21-09-2022, 12:07
Artykuł
canva.com

Ogłoszenie przez prezydenta Rosji Władimira Putina częściowej mobilizacji jest "niepokojącą eskalacją" wojny na Ukrainie, a jego groźby powinny być traktowane "poważnie", powiedziała brytyjska wiceminister spraw zagranicznych Gillian Keegan. "To oczywiście niepokojąca eskalacja, szczególnie ta ostatnia uwaga o możliwości użycia broni jądrowej", mówiła w rozmowie ze stacją Sky News. Dodała, że Putin zupełnie przeinacza sytuację na Ukrainie.

"To są kłamstwa Putina i kontynuuje on całkowicie przeinaczanie tego, co stało się na Ukrainie. To nielegalna wojna na Ukrainie. To nielegalna wojna Rosji na Ukrainie. Oczywiście nadal będziemy stać przy Ukrainie, tak jak wszyscy nasi sojusznicy z NATO", zapewniła.

Zobacz też: Rosja grozi Zachodowi użyciem broni jądrowej. „To nie blef”, twierdzi Putin

Zapytana o przesłanie rządu do Ukraińców, Keegan powiedziała: "Jesteśmy tam, jesteśmy po waszej stronie - pomożemy jak tylko możemy". Przypomniała, że we wtorek premier Liz Truss zapewniła o tym, że w przyszłym roku wartość brytyjskiej pomocy dla Ukrainy będzie co najmniej taka sama, jak w tym i będzie ona o tym mówić w środę na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ

O podpisaniu dekretu, dotyczącego częściowej mobilizacji, Putin poinformował w wystąpieniu wyemitowanym dziś rano przez rosyjskie media rządowe.

Pisaliśmy wcześniej: 300 tysięcy młodych mężczyzn w kamasze i na front. Rosja idzie na całość

Mobilizacja ta oznacza m.in. powołanie rezerwistów, którzy będą mieli taki sam status i żołd jak obecni żołnierze kontraktowi, ponadto mają przejść szkolenie wojskowe przed wysłaniem na front.


Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy