Litwa z UE dbają o granicę. Udaremniono ponad dwa tysiące prób nielegalnej migracji

Artykuł
Ocenia się, że w tym roku prawie 4200 osób nielegalnie przekroczyło granicę litewsko-białoruską
Fot. pixabay.com / Free-Photos

Litwę dobrowolnie lub z powodu odmowy przyznania azylu opuściło już ponad 100 nielegalnych migrantów, którzy do kraju przedostali się z Białorusi – poinformowała w środę Evelina Gudzinskaite, dyrektor litewskiego Departamentu Migracji.

- Coraz więcej osób chce dobrowolnie wrócić do kraju pochodzenia– powiedziała w rozmowie z agencją BNS Gudzinskaite. Przyznała, że nie jest to jeszcze zjawisko masowe.

Władze Litwy zadecydowały, że nielegalni migranci, którzy dobrowolnie wyrażą zgodę na powrót do swego kraju, otrzymują bilet i 300 euro wsparcia.

Ocenia się, że w tym roku prawie 4200 osób nielegalnie przekroczyło granicę litewsko-białoruską. W poprzednim 2020 roku zatrzymano zaledwie 81 migrantów. Litewska Straż Graniczna minionej doby zawróciła około 20 osób. nikt nie został wpuszczony do kraju. 

Od początku sierpnia władze Litwy stosują taktykę zawracania migrantów. Od tego czasu do kraju nie wpuszczono 2 241 nielegalnych migrantów. Około 80 osób wpuszczono, wśród nich– 13 Białorusinów, kobiety, osoby nieletnie. Taką informację w środę przedstawił w parlamencie wiceminister spraw wewnętrznych Arnoldas Abramaviczius.

- Zamykając granicę, na co pozwala nam stan wyjątkowy udało się ustabilizować sytuację– powiedział Abramaviczius.

Wiceminister przypomniał, że stan wyjątkowy w związku z rosnącą nielegalną migracją wprowadziły też Polska i Łotwa. „Nie jesteśmy w tej sytuacji osamotnieni, nasze działania są skoordynowane ze strukturami unijnymi"– zauważył Abramaviczius.

Według litewskiego wiceministra, „niepokojąca jest rosnąca presja ze strony białoruskiej". Abramaviczius wskazał, że „białoruskie siły spychają migrantów na Litwę za pomocą specjalnego sprzętu i tarcz".

Źródło: Belga News Agency

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy