Przejdź do treści
17:15 Protestujący studenci w Serbii zbierają w niedzielę podpisy pod apelem o rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych - przekazały lokalne media. W ramach akcji „Rozpisz zwycięstwo” w ponad 100 miejscowościach kraju rozstawiono ok. 500 stanowisk
16:17 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyleciał w niedzielę do Miami w USA. O godz. 13 czasu lokalnego (godz. 19 w Polsce) spotka się on z prezydentem USA Donaldem Trumpem w jego rezydencji Mar-a-Lago w Palm Beach na Florydzie
15:34 65-letni mężczyzna zginął w niedzielę w pożarze domu w Siemiatyczach - poinformowała podlaskie służby. Ogniem objęty był murowany budynek. Na miejscu czynności wykonują policjanci pod nadzorem prokuratora
14:42 Podlaskie: 65-latek zginął w pożarze domu w Siemiatyczach
14:36 Włoskie media: 25 osób objętych śledztwem w sprawie finansowania Hamasu
13:31 Brytyjski resort obrony: zawarliśmy z Niemcami umowę na wspólny zakup artylerii samobieżnej
13:04 IMGW: W niedzielę i poniedziałek zmienna aura, możliwe marznące opady i silny wiatr
12:43 Papież: świat ma zawsze swoich „Herodów”, swoje mity o sukcesie i o bezwzględnej władzy
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece koło Ropczyc
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się w Szczytnie, przy ul. Solidarności 9 (świetlica Spółdzielni Mieszkaniowej), 3 stycznia 2026 r. (sobota) o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Litwa: rozpoczął się Festiwal Czesława Miłosza. Organizatorzy: „Miłosz to wielki dar, z którego powinniśmy korzystać”

Źródło: PAP/Radek Pietruszka

W Kiejdanach na Litwie rozpoczął się w sobotę Festiwal Czesława Miłosza, który potrwa do końca miesiąca. W programie są spotkania literackie, koncerty, konferencje, dyskusje. Jest wiele elementów polskich.

Inicjator i organizator festiwalu, dyrektor Muzeum Kraju Kiejdańskiego Rimantas Żirgulis podkreśla, że „jest to inicjatywa interdyscyplinarna, wielokulturowa, wielowymiarowa, taka, jaki był Czesław Miłosz”.

- Twórczość Miłosza jest dla nas punktem wyjścia do spotkań w szerszym gronie, zgłębiania swej wiedzy, dyskusji na temat historii oraz współczesności, w której idee i poglądy Miłosza są tak bardzo aktualne — dodał.

Ziemia rodzinna Miłosza

Festiwal nieprzypadkowo odbywa się w Kiejdanach; Miłosz urodził się nieopodal tego miasta, w Szetejniach.

- To jest najsłynniejszy człowiek ziemi kiejdańskiej, od 1990 roku honorowy obywatele tej ziemi, jest naszą wizytówką, ale też wielkim darem, z jakiego powinniśmy korzystać — wskazał dyrektor Żirgulis.

Festiwal zainaugurował koncert muzyki jazzowej, który odbył się w Muzeum Kraju Kiejdańskiego. Kolejnymi punktami programu są koncerty muzyki klasycznej, żydowskiej, dyskusje historyków, politologów, literaturoznawców na temat Miłosza i jego twórczości, Jerzego Giedroycia jako „ostatniego obywatela Wielkiego Księstwa Litewskiego”, o pamięci Holokaustu na Litwie i w Polsce.

Festiwal potrwa do końca czerwca

W formie zdalnej odbędzie się dyskusja „Czesław Miłosz i XXI wiek. Dziedzictwo i przyszłość” z udziałem naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego Aleksandra Fiuta, Joanny Zach i Beaty Kalęby. W programie są też wykłady profesorów UJ Jarosława Fazana i Krzysztofa Zajasa o litewskich pierwiastkach w twórczości Miłosza.

Festiwal zakończy się w Szetejniach 30 czerwca, w 110. rocznicę urodzin poety. W działającym tu Centrum Kultury Czesława Miłosza o nobliście będą dyskutowali litewski historyk Aurimas Szvedas i krytyk literacki Mindaugas Kvietkauskas. Odbędzie się koncert kwartetu smyczkowego „Chorda”.
Festiwal Czesława Miłosza na ziemi kiejdańskiej odbywa się co dwa lat. Obecna edycja jest już czwarta.

PAP

Wiadomości

Nowa teoria polityków KO. 6-letni Nawrocki stał na bramce w hotelu

Formela: Polska podniosła sprawę ekshumacji, Ukraina milczy

Tusk atakuje Kaczyńskiego. Skandaliczny wpis Treli. Odlot Maleńczuka u Schnepf

Cenckiewicz ostro: czyściliście groby okupantów sowieckich w Polsce

Zełenski dotarł do Miami na spotkanie z Trumpem

Cioromski: Republika dociera do Polonii w USA. To klucz do sukcesu

Prezydent do Tuska: trudno uwierzyć, że kończyliśmy ten sam wydział - historyczny

Jak żyje się Polakom w czasach Tuska? Gorzej! [SONDAŻ]

Prezydent Duda alarmuje: Nie mamy w Polsce ochrony antydronowej ani obrony przed balonami

HIT DNIA

Prowokatorka "babcia Kasia" skarży się na Żurka! W sieci wybrzmiewa KLUCZOWE PYTANIE

Bocheński ostro: Powódź, prowokacje Rosji – rząd zawsze nieobecny

Sikorski i Tusk złożyli hołd "demokratycznym" Niemcom i w rocznicę Powstania Wielkopolskiego zaatakowali Prezydenta

Kolejny zwyczaj wprowadzony przez prezydenta Nawrockiego. Uroczysta ceremonia zmiany flagi

Zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło do drugiego stopnia!

Dwa ośrodki władzy w Polsce. Dlaczego Tusk boi się Nawrockiego

Najnowsze

Nowa teoria polityków KO. 6-letni Nawrocki stał na bramce w hotelu

Zełenski

Zełenski dotarł do Miami na spotkanie z Trumpem

Cioromski: Republika dociera do Polonii w USA. To klucz do sukcesu

Prezydent do Tuska: trudno uwierzyć, że kończyliśmy ten sam wydział - historyczny

Jak żyje się Polakom w czasach Tuska? Gorzej! [SONDAŻ]

Formela: Polska podniosła sprawę ekshumacji, Ukraina milczy

Tusk atakuje Kaczyńskiego. Skandaliczny wpis Treli. Odlot Maleńczuka u Schnepf

Cenckiewicz ostro: czyściliście groby okupantów sowieckich w Polsce