Przejdź do treści
Informacja InPost oraz Centrum Ratownictwa stoją za nową akcją społeczną. Już niebawem przy paczkomatach zlokalizowanych w całej Polsce zaczną działać defibrylatory AED, czyli urządzenia ratujące życie
Wydarzenie 17 sierpnia 2025 roku (niedziela) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Karol Nawrocki będzie przebywał z wizytą w województwie lubelskim. O godz. 13.15 odbędzie się spotkanie Prezydenta Karola Nawrockiego z mieszkańcami Godziszowa Trzeciego
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Otwock zaprasza na spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem i Pawłem Piekarczykiem w środę, 20 sierpnia, o godz. 18:00 w sali widowiskowej Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury, ul. J. Poniatowskiego 10 w Otwocku
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza do składania podpisów pod wnioskiem o referendum ws. nielegalnej migracji przez cały sierpień od 12-tej do 17-tej pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul.Klasztornej
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

List prezydenta do Wielkiego Księcia Luksemburga. Duda: Nasze relacje są oparte na partnerstwie i przyjaźni

Źródło: Fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent Andrzej Duda napisał list do Wielkiego Księcia Luksemburga Henryka. Wszystko z okazji nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy obydwoma krajami. List został zamieszczony na stronach internetowych Kancelarii Prezydenta RP.

- Po stu latach, w których świat i Europa doświadczyły m.in. II wojny światowej i najkrwawszych totalitaryzmów w dziejach, a nasze narody na wiele lat oddzielała żelazna kurtyna, relacje pomiędzy Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga nie tylko trwają, ale rozwijają się jak nigdy przedtem - przypomniał prezydent.

Obecnie nasze narody są sobie znacznie bliższe, a elementów łączących jest istotnie więcej niż przed wiekiem. Polskę i Wielkie Księstwo Luksemburga łączy bowiem nie tylko bliska współpraca bilateralna, ale także aktywność na licznych forach międzynarodowych. Jesteśmy częścią zjednoczonej Europy, współpracujemy militarnie w ramach NATO, zabieramy także wspólny głos na forum ONZ - dodał.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że cieszy się z tego, iż po stu latach współpracy może napisać, że wzajemne relacje są oparte na przyjaźni i partnerstwie.

- Mam nadzieję, że w dalszym ciągu będziemy je tak skutecznie rozwijać na wszystkich płaszczyznach, a zwłaszcza na poziomie politycznym, gospodarczym i kulturalnym oraz w kontaktach międzyludzkich - zaznaczono.

Prezydent powiedział, że relacje pomiędzy Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga nie tylko trwają, ale rozwijają się jak nigdy przedtem oraz oparte są na realnym partnerstwie i przyjaźni.

- Życzę Waszej Królewskiej Wysokości i sobie, aby w kolejnym stuleciu stosunków dwustronnych nasze partnerstwo rozwijało się jeszcze intensywniej dla dobra naszych narodów i państw oraz całej społeczności międzynarodowej - zakończył Andrzej Duda.

prezydent.pl

Wiadomości

żołnierze w Sudanie

Tragedia w Sudanie. Zginęli cywile z obozu w Darfurze

Huragan w 24 h przeszedł z 1 do 5 kategorii. To rekord!

Bieg z sercem – dla rodzin poległych policjantów

Żywioł pustoszy Hiszpanię – Premier przerywa urlop

Mazowieckie: Z wody wyłowiono zwłoki 20-latka, który zaginął w okolicy Jeziora Białego

Francja mierzy się z potężną falą upałów. Temperatury przekraczają 40 stopni Celcjusza

Suski o ataku na prof. Cenckiewicza: To jest element wojny przeciwko wolnej Polsce.

Semeniuk-Patkowska o pomysłach prezydenta Nawrockiego: Bezpieczeństwo nie ma kolorów ani barw politycznych

Pilne: Znamy datę trójstronnego spotkania: Zełeński, Trump, Putin

Grbić zawęził kadrę na mistrzostwa świata. Pozostało 16 zawodników

Suski: Kancelaria słynna z udziału w przejmowaniu mediów publicznych kończy działalność w Polsce

Internauta przypomina kompromitujący wpis obecnego rzecznika szefa MSZ

Szczecin: Zarzuty dla pięciu osób po bójce zakończonej śmiercią

100 dni Leona XIV: mniej Roberta Prevosta, więcej Piotra

Poważna katastrofa ekologiczna we Wkrze. Wyłowiono już tysiące śniętych ryb

Najnowsze

żołnierze w Sudanie

Tragedia w Sudanie. Zginęli cywile z obozu w Darfurze

Mazowieckie: Z wody wyłowiono zwłoki 20-latka, który zaginął w okolicy Jeziora Białego

Francja mierzy się z potężną falą upałów. Temperatury przekraczają 40 stopni Celcjusza

Suski o ataku na prof. Cenckiewicza: To jest element wojny przeciwko wolnej Polsce.

Semeniuk-Patkowska o pomysłach prezydenta Nawrockiego: Bezpieczeństwo nie ma kolorów ani barw politycznych

huragan Erin

Huragan w 24 h przeszedł z 1 do 5 kategorii. To rekord!

Bieg z sercem – dla rodzin poległych policjantów

Żywioł pustoszy Hiszpanię – Premier przerywa urlop