Linie lotnicze zawieszają loty do Białorusi. Lotniska UE zamknięte dla białoruskich linii

Artykuł
PLL LOT wyznaczył alternatywne trasy dla lotów nad terytorium Białorusi
Fot. materiały prasowe LOT

PLL LOT i inni przewoźnicy zawieszają połączenia do Mińska i wyznaczył alternatywne trasy dla lotów odbywających się nad terytorium Białorusi.

Unijni liderzy potępili zmuszenie przez Białoruś do lądowania samolotu Ryanair w Mińsku oraz zatrzymanie przez białoruskie władze dziennikarza Romana Protasiewicza. Przywódcy Unii Europejskiej podjęli decyzję o zamknięciu przestrzeni powietrznej i lotnisk dla białoruskich linii lotniczych. Zakazali też unijnym przewoźnikom lotów nad Białorusią.

Zaapelowali też do przewoźników lotniczych mających siedzibę w UE o unikanie przelotów nad Białorusią. Wezwali Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) do pilnego zbadania sprawy zmuszenia do lądowania samolotu Ryanair w Mińsku.

W odpowiedzi PLL LOT zawiesił połączenia do Mińska i wyznaczył alternatywne trasy dla lotów odbywających się nad terytorium Białorusi. Podobnie linie lotnicze Air France ogłosiły, że zawieszają loty w przestrzeni powietrznej Białorusi „do odwołania”, zgodnie z zaleceniem UE.

Wczoraj o decyzji Wielkiej Brytanii poinformował Grant Shapps, minister ds. transportu. – Poinstruowałem Urząd Lotnictwa Cywilnego, aby linie lotnicze unikały lotów nad białoruską przestrzenią powietrzną. Zawiesiłem również działalność narodowego przewoźnika Białorusi Belavii na terenie kraju – przekazał szef resortu.

Wcześniej WizzAir, Austrian Airlines i Air Baltic zmieniły trasy lotów i ominęły terytorium białoruskie.

Loty zawiesił też przewoźnik Belavia. „W związku z decyzją rządów Wielkiej Brytanii i Francji o zakazie lotów Bielavia do/z Wielkiej Brytanii i Francji jesteśmy zmuszeni do odwołania lotów do Londynu i Paryża od 25 maja do 30 października” – poinformowano w komunikacie.

 

Źródło: media

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy