Przejdź do treści
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
08:23 Eurostat: imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln
07:53 12 lipca jest ustanowionym w 2015 r. przez Sejm Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. W sobotę z tej okazji zostanie otwarty Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który powstał w Muzeum Pileckiego w Augustowie
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Gosek oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz.18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia wobec Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Sto lat temu urodził się Zbigniew Herbert. Poeta był bezkompromisowy, jak stworzone przez niego postaci

Źródło: facebook.com/glosyherberta

W wierszu "Przesłanie Pana Cogito" Poeta napisał: "idź wyprostowany wśród tych co na kolanach/wśród odwróconych plecami i obalonych w proch/ ocalałeś nie po to aby żyć/masz mało czasu trzeba dać świadectwo". Słowa skierowane przez Twórcę do najsłynniejszego jego bohatera (Pana Cogito właśnie) były ideowym kompasem także w życiu i twórczości Zbigniewa Herberta. Żył tak jak pisał - bez kompromisów. O mało którym twórcy można tak powiedzieć.

Bezkompromisowość miała dla Herberta wysoką cenę - faktycznego zakazu druku w pierwszych latach "Polski Ludowej", zapomnienia, ubóstwa, zwykłego głodu. Później, gdy już go drukowano, jego niezłomność kłuła wielu w oczy. 

Może dlatego, mimo uznania, nie mógł liczyć na literackiego Nobla, który otrzymali np. Czesław Miłosz, niegdysiejszy peerelowski dyplomata, z którym Herbert zerwał na długie lata kontakt, gdy ten stwierdził w jego obecności, ze Polska powinna przyłączyć się do... Związku Sowieckiego, czy Wisława Szymborska, swego czasu autorka rymowanych panegiryków o Leninie ("w bój poprowadził krzywdzonych..,nowego człowieczeństwa Adam…") i Stalinie ("Nic nie pójdzie z jego życia w zapomnienie. Jego Partia rozgarnia mrok").

Z Miłoszem Herbert pogodził się na krótko przed śmiercią. Miłosz i Szymborska uczestniczyli także w jego pogrzebie. Do końca życia twórca Pana Cogito pozostawał natomiast w ostrym konflikcie z Adamem Michnikiem, którego bardzo szybko w III RP zdemaskował. 

"Michnik jest manipulatorem. To jest człowiek złej woli, kłamca, oszust intelektualny. Ideologia tych panów, to jest to, żeby w Polsce zapanował „socjalizm z ludzką twarzą”. To jest widmo dla mnie zupełnie nie do zniesienia. Jak jest potwór, więc powinien mieć twarz potwora. Ja nie wytrzymuję takich hybryd i uciekam przez okno z krzykiem", podsumował postać rednacza "Gazety Wyborczej".

Nic więc dziwnego, że, choć w III RP Herberta drukowano, to mainstream starał się za wszelką cenę umniejszyć jego postać, robiąc wręcz z twórcy "Barbarzyńcy w ogrodzie" (najsłynniejszego i zarazem pierwszego tomu esejów Herberta) człowieka chorego psychicznie.

A Herbert, tak jak za czasów stalinowskich, nie dał się złamać i w okresie III RP, czasie, w którym Michnik fraternizował się z Urbanem i Jaruzelskim. A wystarczyłoby tak niewiele, by stać się ulubieńcem salonów. 

Dlaczego tego nie uczynił, wytłumaczył Herbert w wierszu "Potęga smaku", Czytamy tam m. in.: "To wcale nie wymagało wielkiego charakteru/mieliśmy odrobinę niezbędnej odwagi/lecz w gruncie rzeczy była to sprawa smaku/Tak smaku/który każe wyjść skrzywić się wycedzić szyderstwo/choćby za to miał spaść bezcenny kapitel ciała/głowa."

Taką busolą, busolą smaku, kierował się Herbert w całym swoim życiu. "Polska Ludowa", ale i III RP były dla niego po prostu tworami mało estetycznymi.

To właśnie dlatego, gdy mógł już podróżować w latach 60, zaczął się interesować kulturą śródziemnomorską i niderlandzką. Owocami tej fascynacji były m. in. tomy esejów - „Barbarzyńca w ogrodzie”, „Martwa natura z wędzidłem”, "Labirynt nad morzem".

W ostatnich latach życia, bardzo już chory na astmę, Herbert nie rezygnował z uczestniczenia w życiu politycznym (był w nim aktywny od czasów PRL, gdy sprzeciwiał się zmianom w Konstytucji i domagał dostępu do polskiej kultury dla Polaków żyjących w Związku Sowieckim). W roku 1994 zainicjował zbiórkę pieniędzy na pomoc dla pogrążonej w wojnie z Rosją Czeczenii, a także napisał list otwarty z poparciem dla prezydenta Czeczenii Dżochara Dudajewa. W 1995 roku skierował do ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsy list domagający się rehabilitacji płk. Ryszarda Kuklińskiego.

Zbigniew Herbert zmarł  nad ranem 28 lipca 1998 roku. W noc poprzedzającą śmierć Poety nad Warszawą przeszła potężna burza. Wpisała się ona do „Epilogu burzy”, ostatniego tomiku Herberta Znalazł się w nim m.in. wiersz pt. „Koniec” ze słowami: „A teraz to już nie będzie mnie na żadnym/ zdjęciu zbiorowym”, „Nie ma mnie i nie ma/ zupełna pustka”. Tytułowy wiersz nie został skończony, ale w wizji Herberta, co podkreślili zajmujący się jego twórczością badacze, bohater ostatniego dramatu Szekspira, „Burzy” - Prospero - postanawia pozostać na wyspie razem z Kalibanem, nie powracać do ludzi i do pisanej przez nich historii.

Kwestia smaku?

Źródło: Republika, wch, wpolityce.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Wiadomości

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Maraton pytań i "nie pamiętam": bliska współpracowniczka Bidena pod lupą Kongresu

USA mają nowego partnera w Afryce. Dostęp do nieoszacowanych złóż

Papugi z angielskiego zoo obrażały zwiedzających! Zostały usunięte

Podali przyczynę katastrofy lotu Air India 171

Trump o powodzi w Teksasie: nigdy nie widziałem czegoś takiego

Rosja oficjalnie określiła Francję jako swojego głównego przeciwnika w Europie

Tusk się pogubił? Najpierw mówi, że problemu nie ma, potem zamyka granicę!

TVP odpuszcza „Lalkę”! Wszystko przez Netflixa?

Prezydent-elekt Nawrocki apeluje o ekshumacje ofiar Wołynia

Najnowsze

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Maraton pytań i "nie pamiętam": bliska współpracowniczka Bidena pod lupą Kongresu

USA mają nowego partnera w Afryce. Dostęp do nieoszacowanych złóż

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic