Przejdź do treści
9:24 Łódź: 215 zarzutów wystawienia 271 recept na leki zawierające substancje psychoaktywne usłyszał lekarz z Łodzi, zatrzymany przez policjantów z komendy wojewódzkiej
8:58 Prawo i Sprawiedliwość przejmie władzę po wyborach parlamentarnych w 2027 r., uważa 48,8 proc. uczestników badania przeprowadzonego agencję SW Research na zlecenie Onetu. Przeciwnego zdania była jedna czwarta pytanych (26,1 proc.)
8:32 Zginął 37-letni górnik po wypadku, do którego doszło w kopalni miedzi Polkowice-Sieroszowice, a dwaj inni są lekko ranni. Do oberwania mas skalnych doszło w sobotę wieczorem. Ogłoszono trzydniową żałobę
7:45 Mija 85 lat od pierwszej ucieczki więźnia z niemieckiego obozu Auschwitz. Udało się to 6 lipca 1940 roku Tadeuszowi Wiejowskiemu
Wydarzenie W niedzielę (6 lipca) o godz. 14:00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa PiS - Jarosława Kaczyńskiego. Miejsce: DK13, Rosówek 17, 72-001
Wydarzenie W niedzielę (6 lipca) o godz. 16:00 w Szczecinie odbędzie się spotkanie z mieszkańcami. Miejsce: Nowa Dekadencja – Szczecińskie Centrum Kultury, Partyzantów 2
Wydarzenie Od poniedziałku 7.07 do piątku 11.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim Zaprasza 6.07 (niedziela) o godz. 19.00 na Rynek Trybunalski na plenerowe spotkanie z europosłem Dominikiem Tarczynskim! 
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Skradziony obraz „Opłakiwanie Chrystusa” wrócił do Polski

Źródło: Fot. Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Obraz Lucasa Cranacha starszego „Opłakiwanie Chrystusa”, utracony podczas II wojny światowej trafił do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Powrót dzieła do Polski można zawdzięczać działaniom restytucyjnym MKiDN oraz pracy wrocławskich muzealników.

Dzieło do macierzystej kolekcji po niemal 80 latach powróciło z Muzeum Narodowego w Sztokholmie. Jeszcze do niedawna znajdowało się ono na liście polskich strat wojennych.

- Do Polski powróciło dzieło zaliczane do najcenniejszych obiektów utraconych w wyniku II wojny światowej. To obraz wyjątkowej klasy, który będzie niewątpliwie ozdobą Muzeum Narodowego we Wrocławiu - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

ZOBACZ: Prace Chagalla w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie

- Wszystko zaczęło się od współpracy muzealników, pracowników Muzeum Narodowego we Wrocławiu z resortem kultury. Pan dyrektor Oszczanowski dzięki swym badaniom zidentyfikował dzieło będące polską stratą wojenną w zbiorach innego muzeum w innym kraju i powiadomił o tym resort kultury. Dzięki zebranym z pomocą doktora Roberta Hesia materiałom archiwalnym mogliśmy wszcząć i przeprowadzić z sukcesem proces restytucyjny - tłumaczył szef resortu kultury.

Jedno z najcenniejszych dzieł dawnej wrocławskiej kolekcji muzealnej powróciło do Wrocławia! Obraz „Opłakiwanie Chrystusa” z warsztatu Lucasa Cranacha st. udało się odzyskać dzięki badaniom proweniencyjnym prowadzonym przez MNWr oraz działaniom restytucyjnym @kultura_gov_pl pic.twitter.com/7zWd9N664F

— Muzeum Narodowe we Wrocławiu (@NM_Wroclaw) January 31, 2022

Jak powiedział Piotr Gliński, Muzeum Narodowe w Sztokholmie, wykazało się otwartością, zapoznało się z dostarczonym przez resort materiałem i przeprowadziło własne badania, które potwierdziły, że obraz został w czasie wojny skradziony z Polski.

- W wyniku tego sztokholmskie muzeum oficjalnie rekomendowało rządowi szwedzkiemu zwrot dzieła do Polski. Kolejna udana współpraca miała miejsce między rządami naszych krajów. Szwecja dobrowolnie, bezwarunkowo i bezkosztowo zwróciła Polsce jej stratę wojenną - zakończył Gliński.

Uczestnicy uroczystości przekazania do zbiorów @NM_Wroclaw odzyskanej straty wojennej - obrazu z warsztatu Lucasa Cranacha starszego „Opłakiwanie Chrystusa”.#sztukaodzyskana #MKiDN pic.twitter.com/nXWOoeMaop

— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) January 31, 2022

Obraz powstał w II połowie lat 30. XVI wieku w warsztacie Lucasa Cranacha starszego (1472-1553), czołowego niemieckiego malarza i rytownika doby renesansu, silnie związanego z reformacją. Herby umieszczone w dolnej partii obrazu świadczą o tym, że dzieło zostało ufundowane przez rodzinę kupca Konrada von Günterode i Anny z domu von Alnpeck. Para fundatorów wraz z czwórką swych dzieci uwieczniona została na obrazie w scenie opłakiwania Chrystusa obok postaci biblijnych: Marii - matki Jezusa, Marii Magdaleny oraz Jana Ewangelisty.

wnp.pl

Wiadomości

Do niedawna jeździli tankować w Polsce, teraz tankują u siebie

Sondaż: Prawie połowa Polaków uważa, że PiS odzyska władzę po wyborach w 2027 r.

Lekarze, którzy podważali sens stosowania maseczek stanęli przed Sądem Lekarskim

Dolnośląskie: Zginął górnik w kopalni miedzi Polkowice-Sieroszowice

Pokonujemy konkurekcnję. Republika najlepsza na YouTube! Dziękujemy

Wiceszefowa Polski 2050: nie wyjdziemy z koalicji, nie stworzymy nowej

Prokuratura zajmie się znieważeniem córki Karola Nawrockiego

Niemiecka policja wchodzi na polską ziemię i wypytuje Polaków

Rumunia: motocyklista zrobił selfie z niedźwiedziem. Nie przeżył

Protesty w Bułgarii przeciwko przyjęciu euro. Ludzie chcą referendum

Dramat w Więckowicach: pożar podczas wesela

Tragiczne wieści z Teksasu. Na obozie Camp Mystic byli Polacy

Tragiczny wypadek lotniczy w Austrii. Dwie osoby zginęły

„Nie Patrz w Górę”: NASA ma problemy. Czy da radę obronić Ziemię?

Alarmujące odkrycie: umrzesz na raka płuc bez palenia, jeśli...

Najnowsze

Do niedawna jeździli tankować w Polsce, teraz tankują u siebie

Pokonujemy konkurekcnję. Republika najlepsza na YouTube! Dziękujemy

Wiceszefowa Polski 2050: nie wyjdziemy z koalicji, nie stworzymy nowej

Prokuratura zajmie się znieważeniem córki Karola Nawrockiego

Niemiecka policja wchodzi na polską ziemię i wypytuje Polaków

Sondaż: Prawie połowa Polaków uważa, że PiS odzyska władzę po wyborach w 2027 r.

Lekarze, którzy podważali sens stosowania maseczek stanęli przed Sądem Lekarskim

Dolnośląskie: Zginął górnik w kopalni miedzi Polkowice-Sieroszowice