Prace Chagalla w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Zakupiło je Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Artykuł
Zakup wpisuje się w realizowaną od sześciu lat politykę rozwijania sieci muzeów
fot. D. Matloch/Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

– Do Muzeum Narodowego w Warszawie trafia dziś cały zbiór prac Marca Chagalla. To wyjątkowy zakup – wzbogaciliśmy polskie zbiory muzealne o dzieła z kanonu światowej sztuki XX wieku – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Unikatowy w skali kraju zbiór 14 kolorowych prac Marca Chagalla (1887–1985), pochodzący z dojrzałego okresu twórczości artysty, zakupiono na międzynarodowej aukcji dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Bardzo dziękuję pracownikom i dyrekcji Muzeum Narodowego w Warszawie za to, że zidentyfikowali możliwość zakupu tych niesamowitych dzieł. (…) Ten zakup jest czymś wyjątkowym, ponieważ Chagall jest twórcą niepowtarzalnym i jedynym w swoim rodzaju – podkreślił wicepremier prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury zwrócił uwagę, że zakup wpisuje się w konsekwentnie realizowaną od 6 lat politykę rozwijania sieci muzeów – nie tylko tworzenia i budowy nowych instytucji, ale wzbogacania zbiorów najważniejszych muzeów o cenne obiekty i kolekcje sztuki polskiej oraz europejskiej.

– Z jednej strony bardzo intensywnie poszukujemy naszych zaginionych czy zagrabionych dzieł sztuki, z drugiej – odważnie budujemy nowe kolekcje, kupując prace twórców o wielkich nazwiskach. Staramy się w sposób zrównoważony dbać o instytucje muzealne w całej Polsce. Realizujemy około 200 różnego typu inwestycji muzealnych – w muzeach państwowych, współprowadzonych czy samorządowych. W planach mamy bardzo szerokie działania inwestycyjne dotyczące muzeów, także jeśli chodzi o Muzeum Narodowe w Warszawie – dodał minister kultury i dziedzictwa narodowego.

– Chcemy cieszyć się Chagallem razem z naszą publicznością, dlatego już wiosną 2022 roku zaprezentujemy w Muzeum wszystkie zakupione dzieła na specjalnej wystawie czasowej. Mamy nadzieję, że prace spotkają się z żywym zainteresowaniem i entuzjazmem zwiedzających. To absolutnie wyjątkowy zakup w najnowszej historii MNW. Stale powiększamy swoje zbiory, a zakupione rysunki Chagalla będą, obok należących do Muzeum prac Pabla Picassa, ozdobą całej kolekcji – wskazał dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie prof. UJ Łukasz Gaweł.

Poza warszawskim Muzeum Narodowym dziełami Marca Chagalla może poszczycić się niewiele placówek muzealnych w Polsce: Muzeum Narodowe w Krakowie przechowuje pięć grafik artysty, a Muzeum Narodowe w Lublinie – dwie.

Nowo nabyte prace powstały w okresie rozkwitu technik rysunkowych i graficznych w zachodniej Europie w latach 60. i 70. XX wieku. Chagall łączy ze sobą gwasz i temperę, kredkę, ołówek i kolorowy tusz, a nawet pastel. Kolory jego prac z tego okresu są żywe i intensywne. Część zakupionych dzieł przedstawia sceny ze Starego Testamentu, indywidualnie zinterpretowane, część – pary zakochanych, bukiety kwiatów i zwierzęta. Pojawiają się także nawiązania do dzieciństwa. Przedstawiona rzeczywistość objawia się na dwóch poziomach: realnej i fantastycznej.

Zespół prac Chagalla dołączy do należących już do zbiorów MNW dwóch wczesnych grafik artysty. To ilustracje do autobiografii „Mein Leben” i „Martwych dusz Gogola”, wykonane w technice suchej igły i akwaforty.

Źródło: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy