Jan Paweł II nazywał siostrą. Była więźniarką obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Lekarka, profesor Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, honorowa obywatelka Limanowej i Zakopanego.
Wanda Półtawska urodziła się 2 listopada 1921 roku w Lublinie. W wieku 20 lat została wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, następnie do obozu w Neustadt, gdzie przebywała do końca wojny.
Prof. Wanda Półtawska honorowym obywatelem Limanowej https://t.co/mHsASFN4Ol pic.twitter.com/uQPea4Wslh
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) February 15, 2016
Po powrocie do Polski rozpoczęła studia medyczne. W latach pięćdziesiątych poznała Karola Wojtyłę. Gdy zachorowała na raka, ówczesny biskup krakowski napisał list do Ojca Pio z prośbą o modlitwę w jej intencji. Wanda Półtawska wyzdrowiała. Przez ponad pół wieku przyjaźniła się z ojcem świętym.
W 2010 podpisała list otwarty do rządu RP i prezydenta przeciwko organizacji w Warszawie parady Europride. W liście tym podkreślano sprzeciw wobec legalizacji związków osób tej samej płci oraz adopcji dzieci przez pary homoseksualne, a działania środowisk LGBT w tym kierunku określono jako zamach na wolność słowa, przekonań i sumienia.
We wtorek w intencji jubilatki w Bazylice Watykańskiej została odprawiona marsza święta. W środę o 11:00 w Bazylice Mariackiej msze rocznicową odprawi arcybiskup Marek Jędraszewski
O Wandzie Półtawskiej opowiada film dokumentalny pt. „Duśka”, który wyreżyserowała Wanda Różycka-Zborowska. Film miał premierę wiosną 2008 w Poznaniu.
O przyjaźni Wandy Półtawskiej z Karolem Wojtyłą (Janem Pawłem II) opowiada książka „Beskidzkie rekolekcje”, w której zebrano korespondencję z okresu niemal 50 lat.