Republika zaprasza na 100-lecie powstania Parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Ochotnicy Dolnej.

Przodkowie budowali dla nas. My dla potomnych. Bo wszystkim nam Chrystus zbudował drogę do gwiazd.
Książę Jerzy II Piast
Serdecznie zapraszamy w niedzielę 25 maja na 100-lecie powstania Parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Ochotnicy Dolnej oraz na uroczystość wmurowania kamienia węgielnego w nowym kościele pw. Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego pod przewodnictwem Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża.
Najstarsza znana wzmianka o rzece Ochotnicy (rivulus Ochodnik) znajduje się w dokumencie lokacyjnym sąsiedniej wsi Tylmanowa z 1336 r. Pierwotna nazwa wsi pochodzi on nazwy rzeki „Ochodnicza”, a ta od słowa „ochodnik” oznaczającego obejście. Był nim skrót drogi królewskiej z Nowego Targu przez Czorsztyn do Nowego Sącza, prowadzący przez dolinę wspomnianej rzeki. Jest też możliwe, że nazwa rzeki pochodzi od określenia jej jako „ochotnej” czyli szybkiej, o wartkim nurcie.
Początki wsi Ochotnica nie są dobrze znane. Pierwotna rolnicza Ochotnica musiała powstać pod koniec XIV wieku na fali intensywnej akcji lokacyjnej, prowadzonej przez starosądeckie klaryski. Powstało wówczas wiele okolicznych wsi, lokowanych na prawie niemieckim. Ta pierwotna Ochotnica została zapewne zniszczona w wyniku najazdu węgierskiego z 1410 r., który spustoszył południową Sądecczyznę.
Chcąc szybko odbudować zniszczenia, na początku XV w. osadzono w Ochotnicy grupę pasterzy wołoskich, której przywódcą (tzw. kniaziem) był niejaki Dawid. Mieli oni odbudować wieś oraz zreorganizować ją według norm prawa wołoskiego. W 1416 r. król Władysław Jagiełło nadał Dawidowi Wołochowi przywilej lokacyjny oraz ustanowił go dziedzicznym sołtysem Ochotnicy.
Czy wiesz, że…
- W dokumencie lokacyjnym Ochotnicy znajduje się najstarsza znana wzmianka o produkcji serów wołoskich w Królestwie Polskim. Mowa jest o „magnos caesos” – wielkich serach.
- Za najwcześniejszą część osadniczą Ochotnicy Dolnej uważa się osiedle Kuce.
- Badania językowe Witolda Truszkowskiego udowodniły naukowo wspólny źródłosłów tradycyjnego (gwarowego) słownictwa wsi Drâgus z województwa Braşov (południowy Siedmiogród) i Ochotnicy Dolnej.
- Rodziny Jaworskich, Bielawskich i Ostowskich z Ochotnicy uważani są za potomków konfederatów.
- Od 8 lutego 1915 r. dowódcą Grupy Legionów Polskich był, urodzony w Ochotnicy, generał Wiktor Grzesicki, jeden z najzdolniejszych teoretyków wojskowości w armii austro-węgierskiej (zmarł w roku 1917).
- 19 lutego 1944 r. oddział partyzancki AK „Wilk” dowodzony przez por. Krystiana Więckowskiego „Zawiszę” rozbił posterunek niemieckiej policji w Ochotnicy Dolnej. Od tej pory okupanci zaczęli uznawać Ochotnicę za wieś bandycką, natomiast ludność Podhala okrzyknęła ją „Wolną Republiką Ochotnicką”.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z budowy Świątyni: Kronika fotograficzna budowy kościoła - Parafia pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Ochotnicy Dolnej