REPUBLIKA poleca: Dwór w ogniu! Szwedzi u bram Zamku Królewskiego!

REPUBLIKA zaprasza na wydarzenie patriotyczno-edukacyjne „Dwór w ogniu! Szwedzi u bram Zamku Królewskiego!” w sercu Gór Świętokrzyskich.
Już w najbliższy weekend 10 i 11 maja Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne, wspólnie z Gminą i Miastem Chęciny, Zamkiem Królewskim w Chęcinach oraz Telewizją Republika zapraszają na wyjątkowe wydarzenie historyczno-edukacyjne pod nazwą „Dwór w ogniu! Szwedzi u bram Zamku Królewskiego!”. Wydarzenie patriotyczno-edukacyjne odbędzie się na terenie gminy Chęciny oraz Dworu Starostów Chęcińskich.
Rok 2025 to czas ważnych rocznic historycznych – 360. rocznica śmierci Stefana Czarnieckiego, jednego z najwybitniejszych polskich dowódców wojskowych oraz 370. rocznica „potopu szwedzkiego” – w trakcie, którego właśnie Stefan Czarniecki odegrał szczególną rolę, walnie przyczyniając się do pokonania obcych wojsk pustoszących terytorium Rzeczypospolitej.
Choć nazwisko Czarnieckiego wymieniane jest w polskim hymnie, jako tego, który uratował Polskę, to jego postać wydaje się być dziś nieco zapomniana. Niestety, wciąż zbyt mała liczba osób zdaje sobie sprawę, że ten narodowy bohater był niezwykle mocno związany z regionem świętokrzyskim: urodził się w Czarncy, w dzisiejszym powiecie włoszczowskim. Tam został pochowany. Był również (jak i jego ojciec) starostą chęcińskim.
Organizowane przez nas wydarzenie ma uświadomić te fakty szerokiej publiczności oraz przypomnieć historyczne wydarzenia z udziałem Stefana Czarnieckiego, które miały miejsce na ziemi świętokrzyskiej w 1655 roku. Przygotowana z wielkim rozmachem rekonstrukcja historyczna przeniesie widzów do okresu, w którym to po bitwie pod Żarnowem, Stefan Czarniecki i król Jan Kazimierz zmuszeni byli do odwrotu na Kraków. Zatrzymali się po drodze w Dworze Starostów Chęcińskich w Podzamczu, gdzie doszło do starcia ze szwedzkimi oddziałami.
Przebieg potyczki zademonstruje ponad 160 rekonstruktorów w wojskowych strojach z epoki, z użyciem efektów pirotechnicznych. Widzowie będą mogli podziwiać autentyczne, a także drobiazgowo zrekonstruowane egzemplarze historycznej broni, wyposażenie XVII-wiecznej armii, organizację wojskowego obozu. Zaplanowano również pokaz mody z epoki baroku, czy też sceny fabularne ukazujące problemy i dylematy tamtych czasów.
Aktorami w naszym wydarzeniu będą rekonstruktorzy oraz pasjonaci historii nie tylko z Polski, ale także z różnych krajów Europy. Swój udział zapowiedziały m.in.: Independent Regiments of Poland, Les Enfans Perdus z Czech, Bractwo Rycerskie Ziemi Lubelskiej, Mnich Zbyszard – Spiritus Vini, Zaciąg Prywatny Strażnika Koronnego Samuela Łaszcza, Korpus Artylerii Zamku Tenczyn, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Strzelców Rota” Wojewody Sieradzkiego Hieronima Wierzbowskiego oraz wiele innych grup rekonstrukcyjnych specjalizujących się w realiach XVII wieku.
Organizowane w Podzamczu wydarzenie ma być nie tylko widowiskową rekonstrukcją historyczną, ale także lekcją patriotyzmu. Z jednej strony przypomni dramatyczny dla Polski „potop szwedzki”, z drugiej pokaże postaci, które dzięki swej niezłomnej postawie, walnie przyczyniły się do przezwyciężenia kryzysu Państwa Polskiego. Wydarzenie będzie wyjątkową okazją do edukacji historycznej, kształtowania świadomości narodowej oraz pielęgnowania dziedzictwa kulturowego, szczególnie wśród młodego pokolenia.
Rekonstrukcje bitew, pokazy artylerii, jarmark rzemiosła, stoiska z tradycyjnymi potrawami i napojami, warsztaty dawnych rzemiosł, prezentacje staropolskiej sztuki walki, a także mnóstwo innych atrakcji czeka na Państwa już w najbliższą sobotę i niedzielę.
Poniżej załączamy szczegółowy program.
Sobota, 10 maja 2025 - Podzamcze Chęcińskie:
- 10:30: Otwarcie obozu wojskowego i dworu we Dworze Starostów. Zobacz, jak wyglądało życie dworskie i obozowe w XVII wieku! Manewry regimentowe wprowadzą Was w klimat epoki.
- 10:30 - 11:00: Pokazy artylerii koronnej XVII wieku. Potężna salwa na otwarcie!
- 11:15 - 11:45: Wojska inżynieryjne XVII wieku zaprezentują swoje umiejętności.
- 12:00 - 12:30: Piechota XVII wieku - autorament cudzoziemski. Zobacz, jak walczyli żołnierze z różnych stron świata!
- 13:00 - 13:00: Prezentacja staropolskiej sztuki walki na broń białą. Mistrzowie szermierki zaprezentują swoje umiejętności.
- 13:00 - 13:30: Piechota XVII wieku - autorament cudzoziemski (ponownie).
- 14:00 - 14:30: Pokaz mody dworskiej i cywilnej z okresu Potopu Szwedzkiego. Zobacz, jak ubierali się ludzie w XVII wieku!
- 14:30 - 14:50: Scenka dworska - "Panna na wydaniu". Humorystyczne przedstawienie z życia dworskiego.
- 15:00 - 15:40: Msza polowa.
- 16:30 - 17:30: Bitwa o Dwór Starostów Chęcińskich (epizod I). Widowiskowa rekonstrukcja bitwy!
18:00: Zamknięcie obozu.
Sobota, 10 maja - Chęciny (Rynek Górny):
- 12:30 - 13:00 - Scenka rodzajowa (Rynek Górny).
- 12:30 - Oficjalne otwarcie poczty sztandarowe, salwa (Rynek Górny).
- 14:00 - 14:30 - Potyczka na murach Zamku Królewskiego.
Niedziela, 11 maja - Podzamcze Chęcińskie:
- 10:00: Otwarcie obozu we Dworze Starostów Chęcińskich.
- 11:00: Odprawa dowódców.
- 12:00 - 13:00: Bitwa o Dwór Starostów Chęcińskich (epizod II).
- 13:00 - 14:00: Prezentacja grup i zamknięcie imprezy.