Wystawa plenerowa „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej" będzie dostępna w dniach od 2 do 25 sierpnia w Warszawie na Bulwarze im. Jana Karskiego.
Za pomocą 30 murali z różnych miejsc w Polsce, twórcy wystawy opowiadają o wątkach historii polskich Żydów. Celem wystawy jest przypomnienie o ich wielowiekowej obecności. Jednocześnie murale są forma ekspresji artystycznej w przestrzeni publicznej.
Murale można również oglądać podczas wirtualnego spaceru nie tylko po stolicy. Wideooprowadzanie po miejscach z historią jest do obejrzenia na kanałach Muzeum POLIN na Facebooku i YouTube.
Wystawa będzie prezentowana także w Krakowie, Łodzi i Rzeszowie.
Na warszawską odsłonę ekspozycji składają się murale między innymi z Muranowa (np. mural „Kobiety Muranowa” i „Esperanto” Adama Walasa i Anny Koźbiel, mural przy al. Solidarności 78 autorstwa grupy artystycznej Takie Pany z postaciami i budynkami dawnej dzielnicy żydowskiej).
Całej ekspozycji towarzyszyć będzie program edukacyjny odnoszący się do lokalnego dziedzictwa Żydów. Uczestnicy wydarzenia podczas wycieczki rowerowej z przewodnikiem warszawskim, będą mogli poznać historie osób, wydarzeń i miejsc, upamiętnionych na warszawskich muralach.
Pasjonaci dziejów stolicy wyruszą w niedzielę, 8 sierpnia o godz. 11. Trasa wiodąca głównie ścieżkami rowerowymi będzie miała przystanki przy ul. Karmelickiej, ul. Andersa, ul. Zamenhofa, ul. Nowolipie, przy al. Solidarności, kolejno przy al. Jana Pawła II, ul. Twardej wraz z metą przy ul. Próżnej.
Z kolei 21 sierpnia o godz. 11 odbędzie się spotkanie z Beatą Chomątkowską, która przybliży tematykę poszczególnych prac, kulisy powstawania oraz sylwetki ich twórców.
Wystawa "Pełno ich nigdzie" powstała w 2017 roku we współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie i Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo. Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie