Przejdź do treści
Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych- warszawski obiekt przy ul. Mińskiej 65 zyskuje nowe życie
Canva.com

Obiekt przy ul. Mińskiej 65 w Warszawie zyskuje nowe życie. Teren po byłej drukarni PAP zamieniamy w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych. Niebawem będą odbywać się koncerty, przedstawienia teatralne i inne działania związane z przemysłem kreatywnym - podkreślił w środę szef MKiDN Piotr Gliński.

"Obiekt przy ul. Mińskiej 65 zyskuje nowe życie. Teren po byłej drukarni PAP zamieniamy w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych. Niebawem będą odbywać się koncerty, przedstawienia teatralne i wiele, wiele innych działań związanych właśnie z przemysłem kreatywnym. Już dziś zapraszam" - napisał Gliński w środę na platformie X (dawniej Twitter).

Obiekt przy ul. Mińskiej 65 zyskuje nowe życie. Teren po byłej drukarni PAP zamieniamy w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych.Niebawem będą odbywać się koncerty, przedstawienia teatralne i wiele wiele innych działań związanych właśnie z przemysłem kreatywnym.Już dziś zapraszam pic.twitter.com/N8kmEcwITo

— Piotr Gliński (@PiotrGlinski) September 20, 2023

Do wpisu minister dołączył krótkie nagranie. "Mińska 65 w Warszawie. Duży teren 3,5 hektara, po dawnej drukarni Polskiej Agencji Prasowej. Ponad rok temu powołaliśmy tutaj Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych. Wejdźmy do środka" - podkreślił Gliński.

Będąc wewnątrz budynku minister mówi: "Tu widzimy wielki potencjał tej nieruchomości - potencjał, który będzie wykorzystany dla rozwoju polskich przemysłów kreatywnych". "Ta hala to 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Hala praktycznie przystosowana do działania" - dodał.

"Tu będziemy organizować koncerty, przedstawienia teatralne, targi gamingowe i inne działania związane z przemysłami kreatywnymi" - zapowiedział minister. "A oto najbardziej wartościowa, pod względem zabytkowym część naszej nieruchomości - wspaniała sala świetlikowa, gdzie można organizować ekspozycje, wystawy, wydarzenia" - podkreślił Gliński.

"Takie tereny to łakomy kąsek dla deweloperów, dlatego najprawdopodobniej obok zdewastowany tor ORŁA. A i tutaj nie było łatwo założyć instytucję kultury" - zaznaczył minister.

Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych zostało powołane 1 czerwca 2022 r. Jego utworzenie jest kontynuacją i rozwinięciem polityki wsparcia polskich przemysłów kreatywnych realizowanej od 2016 r. i wynika z potrzeb i postulatów polskich twórców i przedsiębiorców. Instytucja ma ich wspierać i stwarzać im jak najlepsze warunki do tego, aby mogli godnie zarabiać na swojej pracy i swoich talentach.

Centrum zajmie się przede wszystkim animowaniem współpracy na linii kultura-biznes-nauka-technologia. Podmioty prowadzące działalność w tych sektorach często nie dostrzegają się wzajemnie, nie identyfikują w pełni pól potencjalnej współpracy i nie realizują wspólnych projektów. To właśnie na styku tych obszarów powstają produkty i usługi o strategicznym znaczeniu, największym zasięgu oddziaływania oraz najbardziej dochodowe i innowacyjne.

CRPK zainwestuje także w rozwój polskich przemysłów kreatywnych – w szczególnie rokujące, prorozwojowe i atrakcyjne kulturowo projekty oraz w wybitnie utalentowanych twórców.

Centrum będzie realizowało innowacyjne, łączące potencjały i zasoby wielu różnych branż kreatywnych projekty, promujące polską kulturę oraz budujące pozytywny wizerunek Polski w oparciu o przemysły kreatywne. Istotnymi obszarami działalności CRPK będą również edukacja i profilaktyka. 

PAP, Twitter

Wiadomości

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Jak doszło do eksplozji pagerów Hezbollahu?

Najnowsze

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?