171 rocznica śmierci Chopina: zabierzcie przynajmniej me serce do Warszawy
W 1945 roku odbyło się uroczyste wmurowanie urny z sercem kompozytora w filar kościoła św. Krzyża w Warszawie. Wcześniej, w 1944 roku podczas Powstania Warszawskiego przeniesiono ją do Milanówka.
Na trasie przejazdu pojawiło się tysiące mieszkańców stolicy. Wydarzenie było transmitowane przez Polskie Radio.
Fryderyk Chopin zmarł 17 października 1849 roku. W chwili śmierci towarzyszyła mu siostra Ludwika, która zgodnie z ostatnią wolą przewiozła ukryte serce brata z Paryża do Warszawy w styczniu 1850 r. słój z sercem trzymała początkowo w domu na Podwalu. Później urnę umieszczono w kościele św. Krzyża.
Usytuowany w sąsiedztwie Pałacu Czapskich/Krasińskich, był parafialnym kościołem rodziny artysty. To w nim zostały ochrzczone dwie siostry Fryderyka: Izabela i Emilia.
- Wraca serce Chopina na należne sobie miejsce, wraca to płomienne serce do stolicy, za którą ongiś tak gorąco na obczyźnie tęskniło, i w której po śmierci spocząć pragnęło – mówił podczas przeniesienia urny z sercem w 1945 r. ks. Pietrzyk.
- Wraca więc, to gorąco kochające swą Polskę serce, na to miejsce, które mu tu nad Wisłą ongiś wybrał naród. Kościół św. Krzyża otrzymuje je dziś od narodu z powrotem.
???????? composer and virtuoso pianist Fryderyk #Chopin died #OTD in 1849 in his flat in Paris.
— Arkady Rzegocki ???????? (@ArkadyRzegocki) October 17, 2020
He was one of the great masters of Romantic music.
The bust of Chopin stands proudly in @GuildhallLondon where he performed his very last public concert at a gala benefit for ???????? refugees. pic.twitter.com/bxgFf36FMF
17 października 1849 w Paryżu zmarł #FryderykChopin ????Pogrzeb kompozytora odbył się 30 października w paryskim kościele pw. św. Magdaleny, a ciało artysty zostało złożone na cmentarzu Père-Lachaise. Grób zdobi pomnik francuskiego malarza i rzeźbiarza Jean-Baptiste Clésingera ???? pic.twitter.com/o0OJoZtopq
— Instytut POLONIKA (@Polonika_pl) October 17, 2020