Który polski film powalczy o Oscara? Znamy trzy nominowane dzieła

Artykuł
canva.com

95. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej odbędzie się 12 marca 2023 roku. Być może nagrodę dostanie któryś z trzech nominowanych filmów z Polski. Na liście znalazły się „IO” Jerzego Skolimowskiego, „Broad Peak” Leszka Dawida i „Kobieta na dachu” Anny Jadowskiej. Decyzja, który film będzie reprezentował nasz kraj w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy, zostanie ogłoszona 26 sierpnia przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Na stronie internetowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, że chętnych do miana polskiego kandydata do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy było siedem tytułów. Na liście znalazły się: „Film balkonowy” Pawła Łozińskiego, „Iluzja” Marty Minorowicz, „Cicha ziemia” Agi Woszczyńskiej, „Fucking Bornholm” Anny Kazejak, „Kobieta na dachu” Anny Jadowskiej, „IO” Jerzego Skolimowskiego oraz „Broad Peak” Leszka Dawida. Na ścisłą listę trafiły trzy ostatnie filmy. Decyzja, który film będzie reprezentował nasz kraj w oscarowym wyścigu, zostanie podana 26 sierpnia podczas konferencji prasowej, która odbędzie się w siedzibie PISF.

Kto pojedzie do Hollywood po Oscara zadecyduje siedmioosobowa Komisja Oscarowa, której skład Instytut ogłosił na początku sierpnia. W gremium znaleźli się: kompozytor, laureat Oscara za muzykę do „Marzyciela” Jan A.P. Kaczmarek, producent nominowanego do Oscara dla najlepszego filmu animowanego „Loving Vincent” Sean Bobbit, reżyser nominowanej do Oscara dla najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego „Sukienki”, producent i dystrybutor Mariusz Łukomski, dyrektor PISF Radosław Śmigulski oraz kierownik Działu Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów Filmowych w PISF Kamila Morgisz. Obradom komisji przewodniczyć będzie Ewa Puszczyńska, producentka m.in. docenionej Oscarem dla najlepszego pełnometrażowego filmu międzynarodowego „Idy”.

Czytaj również: Wielki sukces Polki w Nowym Jorku. Dorota Pomykała najlepszą aktorką!

95. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej odbędzie się 12 marca 2023 r.

 

 

 

 

Źródło: PAP, Twitter/@filmsfrompoland

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy