Wielki sukces Polki w Nowym Jorku. Dorota Pomykała najlepszą aktorką!

Artykuł
Twitter/@filmsfrompoland

Najlepsza aktorka pochodzi z Polski. Dorota Pomykała została nagrodzona za najlepszą kreację aktorską na 21. Festiwalu Tribeca w Nowym Jorku. - Uhonorowano ją za rolę w filmie „Kobieta na dachu” w reżyserii Anny Jadowskiej - poinformowała Maja Sikorska reprezentująca producenta obrazu.

21. Tribeca Film Festival w Nowym Jorku rozpoczął się 8 czerwca i potrwa do 19 czerwca. „Kobieta na dachu” Anny Jadowskiej znalazła się w gronie 10 produkcji prezentowanych w międzynarodowym konkursie fabularnym. Filmy w tej sekcji oceniało jury w składzie: Rosanna Arquette, Lucy Boynton, Anthony Edwards i Nikki Karimi.

„Reżyserka Anna Jadowska stworzyła znakomity film, który jest równie druzgocący, osobisty, pełen nadziei i zajmującej rozrywki, jak i zawiera kilka niezapomnianych dramatycznych scen. +Kobieta na dachu+ to bez wątpienia tour de force Doroty Pomykały, która jest w prawie każdej scenie i autentycznie żyje i oddycha postacią Miry na ekranie oraz płynnie oddaje jej wewnętrzne zmagania” - napisał o filmie i roli aktorki dyrektor programowy nowojorskiego festiwalu Paul Struthers.

Grana przez Pomykałę Mirka to sześćdziesięcioletnia położna. - Chciałam przedstawić życie sześćdziesięcioletniej kobiety, która z perspektywy społecznej jest prawie niewidzialna dla innych, a która tak naprawdę ma ciągle życie przed sobą i mierzy się w nim z wielkimi sprawami. Jest to choćby wyprowadzka dorosłego dziecka z domu, związana z tym zmiana układu rodzinnego, zmiana jej ciała - powiedziała reżyser filmu Anna Jadowska.

Tribeca Film Festival powstał w 2001 r. z inicjatywy Roberta De Niro, Jane Rosenthal i Craiga Hatkoffa w bezpośredniej reakcji na zamachy z 11 września. Wydarzenie miało patronować odbudowie Dolnego Manhattanu, ale utworzenie imprezy aktor planował już wcześniej. Celem festiwalu było przypomnienie, że kino USA to nie tylko Hollywood, a także promocja Nowego Jorku jako centrum przemysłu filmowego oraz prezentacja najciekawszych produkcji zza granicy licznemu gronu odbiorców.

 

 

 

 

Źródło: PAP, Twitter/@filmsfrompoland

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy