Koronawirus w Polsce. Andrusiewicz: Jedna zmienna może wpłynąć na przebieg epidemii

Artykuł
Andrusiewicz zaznaczył, że trudno tworzyć prognozy epidemii
Fot. twitter/tmsznwk

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że poziom zakażeń jest niski i widzimy, że z dnia na dzień on spada. Dodał, że dalsze prognozy są jednak trudne, ponieważ jedna zmienna może rzutować na cały przebieg epidemii.

Andrusiewicz zwrócił uwagę, że obecnie poziom zakażeń jest podobny do tego, który był notowany w marcu ubiegłego roku. We wtorek ministerstwo poinformowało, że minionej doby badania potwierdziły 188 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 15 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 14 osób.

- Ten poziom zakażeń jest niski i widzimy, że z dnia na dzień on spada - powiedział. Zwrócił uwagę, że w żadnym z województw liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców nie przekracza 1.

- Czyli wszystkie województwa to jest poniżej jednego zakażenia na 100 tys. mieszkańców. I, co ważne, część województw jest już poniżej 1 proc. pozytywnych testów - powiedział.

Zaznaczył jednak, że trudno tworzyć prognozy epidemii, ponieważ jedna zmienna może rzutować na cały przebieg epidemii.

- Jeżeli widzimy Wielką Brytanię, która była już przygotowana do zdejmowania obostrzeń i nagle ten wariant Delta spowodował, że premier Wielkiej Brytanii zaczął się zastanawiać, czy zdejmować obostrzenia, czy też nie wrócić do pewnych obostrzeń, to widzimy, jak to wszystko jest delikatne i tak naprawdę jeden czynnik, który się zmieni, może rzutować na to, jak będzie wyglądała epidemia - powiedział Andrusiewicz.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy