Konwój lotniczy z przestępcami w Warszawie. Polscy policjanci nie próżnują

Artykuł
zdjęcie ilustracyjne
Fot. twitter/PolskaPolicja

Policja poinformowała, że na lotnisku w Warszawie wylądował kolejny konwój lotniczy. Pod eskortą polskich policjantów przetransportowano kilkanaście osób, które były poszukiwane przez polski wymiar sprawiedliwości. Na pokładzie samolotu znaleźli się poszukiwani nie tylko za kradzieże i oszustwa, ale również za rozboje, gwałty, zabójstwa oraz udział w zorganizowanych grupach przestępczych.

Na jednym z warszawskich lotnisk wylądował samolot, na którego pokładzie znajdowało się kilkanaście osób pozbawionych wolności. Tego typu loty organizują policjanci z Wydziału Konwojowego Biura Prewencji Komendy Głównej Policji wraz z funkcjonariuszami Wydziału Konwojowego KSP, SPKP w Warszawie, Wydziału Prewencji KPPL Warszawa Okęcie oraz policjantami z innych wydziałów KSP.

Funkcjonariusze zadbali o to, aby poszukiwani, ukrywający się za granicą, bezpiecznie trafili przed oblicze polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Konwoje osób pozbawionych wolności są przekazywane na podstawie uregulowań prawnych, umów i porozumień o charakterze międzynarodowym. Są one w głównej mierze wykonywane drogą lotniczą, ale też w szczególnie uzasadnionych przypadkach morską i lądową.

W ubiegłym roku sprowadzono do kraju, z państw niegraniczących z Polską, 515 osób poszukiwanych. Wszystko w ramach 234 konwojów. Natomiast w tym roku zrealizowano już 142 takie konwoje i przekonwojowano do Polski ponad 243 osoby.

Do ich wykonywania kierowani są policjanci CPKP Do ich wykonywania poza funkcjonariuszami Biura Prewencji KGP kierowani są policjanci CPKP "BOA", SPKP w Warszawie, Wydziału Konwojowego KGP, OPP w Warszawie i Komisariatu Policji Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie.

BOA", SPKP w Warszawie, Wydziału Konwojowego KGP, OPP w Warszawie i Komisariatu Policji Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie.

Istotne wsparcie w wykonywaniu przez Policję tego rodzaju zadań stanowi ścisła współpraca z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, dzięki której do realizacji konwojów zagranicznych wykorzystywane są również wojskowe samoloty transportowe.

Źródło: policja

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy