Kontrowersyjna publikacja o holokauście. Wyrok sądu ws. książki Engelking i Grabowskiego

Artykuł
Fot. pixabay.com

Zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie z lutego br. autorzy książki „Dalej jest noc” mieli przeprosić krewną Edwarda Malinowskiego. Prawomocnym wyrokiem sądu apelacyjnego badacze mieli prawo do krytycznej oceny źródła i nie muszą przepraszać.

Powództwo Filomeny Leszczyńskiej wskazało, że publikacja Grabowskiego i Engelking zaprezentowała fałszywą wersję. Zdaniem kobiety wyrok godził w dobra osobiste jej i każdego polaka. Edward Malinowski był zaangażowany w ratowanie żydów podczas II wojny światowej. Autorzy monografii poddali to pod wątpliwość i zapewniają o wiarygodności swoich źródeł.

W sprawę zaangażowała się Reduta Dobrego Imienia i wspiera działania Leszczyńskiej. Prezes RDI Maciej Świrski podzielił się swoją opinią. „Wyrok wydany. Jest zdumiewający – a zwłaszcza uzasadnienie. Z jednej strony sędzia mówi o dobrach osobistych osób zmarłych, a z drugiej mówi o niedopuszczalności weryfikacji badań prowadzonych przez historyków. Pani Filomena Leszczyńska mówi: «Walczymy dalej». Składamy kasację" – pisał na swoim profilu na Twitterze.

Ważnym głosem w sprawie jest aktywność Ministra Sprawiedliwość Zbigniewa Ziobry. Jego zdaniem wyrok „to nie tylko kompromitacja sądu, to sądowy zamach na sprawiedliwość”.

Źródło: IPN, Twitter,

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy