Konkurs Chopinowski. Premier ma swojego faworyta

Artykuł
Yasuko Furumi podczas Konkursu Chopinowskiego
Fot. Twitter/Fryderyk Chopin

Trwa wielkie święto pianistyki - XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Dzisiaj ostatnie zmagania uczestników w przedostatnim, III etapie konkursu. Sześciu z nich to Polacy. O konkursie w swoim podcaście mówił premier Mateusz Morawiecki.

- Konkurencja w tym roku jest niezwykle zacięta i na wysokim poziomie. (...) I ja niezwykle się cieszę, że wśród uczestników jest aż sześciu Polaków. Przyznam, że mam swojego faworyta, ale kciuki trzymam za wszystkich naszych reprezentantów. - zaczął Morawiecki.

– Całe szczęście, że mamy Chopina. To niesamowite, że jego muzyka podbija serca ludzi na całym świecie, choć w tych dźwiękach tak łatwo rozpoznać polski charakter. Każdego, kto w to wątpi albo nigdy w Chopina się nie wsłuchiwał, naprawdę zachęcam, żeby przekonał się samemu. Teraz jest do tego najlepsza okazja – powiedział premier.

– Przekornie można powiedzieć, że Chopin dobrze pokazuje to, o czym mówimy od dłuższego czasu: tak, jesteśmy nieodłączną częścią kultury europejskiej. Jesteśmy na wskroś europejscy, ale fundamentem naszej tożsamości, tym, co najpełniej określa nasz sposób życia i styl zachowania jest właśnie polskość i nasz polski charakter – dodał.

 

Źródło: Podcast Premiera Mateusza Morawieckiego Odcinek 5

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy