Konkurs Chopinowski. W III etapie najwięcej Polaków

Artykuł
Filharmonia narodowa w Warszawie (Konkurs Chopinowski)
Fot. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Chociaż według regulaminu konkursu Chopinowskiego do III etapu powinno się dostać 20 osób, to ze względu na bardzo wysoki poziom, liczba ta została zwiększona do 23 - przekazał PAP dyrektor NIFC Artur Szklener. Polacy mogą pochwalić się najliczniejszą reprezentacją w III etapie konkursu - jest ich w sumie sześcioro.

- Decyzją Jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń do III, przedostatniego etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego zakwalifikowało się aż 23 uczestników. Celowo powiedziałem aż, ponieważ regulamin wskazuje, że powinno być w zasadzie 20 osób, a jury zdecydowało jednomyślnie, że poziom konkursu jest na tyle wysoki, że, podobnie jak w pierwszym etapie, dosyć znacząco zwiększyło liczbę osób zakwalifikowanych do kolejnego etapu - powiedział dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener.

Liczna reprezentacja Polaków w III etapie

Polacy mogą pochwalić się najliczniejszą reprezentacją w III etapie konkursu - jest ich w sumie 6. Na drugim miejscu plasuje się Japonia z 5 uczestnikami. Reprezentanci Polski to: Piotr Alexewicz, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Szymon Nehring, Kamil Pacholec i Andrzej Wierciński. Wydaje się, że największą szansę na uczestnictwo w finale ma Szymon Nehring, który zameldował się już w nim w poprzedniej edycji konkursu.

Faworyci konkursu

Wszyscy uczestnicy imponują niesamowitą techniką oraz różnorodnością w interpretacji. Nie jest łatwo wskazać faworyta, a to ze względu na bardzo różne cechy, które są ważne dla poszczególnych członków jury. Przykładowo, w konkursie z 2010 roku, większość słuchaczy jako faworyta wskazywała reprezentanta Rosji Daniila Trifonova, który zachwycał swoim dość niekonwencjonalnym podejściem do odgrywania muzyki Fryderyka Chopina – pełno w nim było przestrzeni, barw, delikatności, które to cechy mogą się kojarzyć z muzyką Clauda Debussego, najznakomitszego przedstawiciela impresjonizmu w muzyce.

Rosjanin zajął dopiero 3 miejsce, ustępując drugiemu Ingolfowi Wunderowi (Austria) oraz pierwszej Juliannie Awdiejewiej (Rosja). Być może niektórzy członkowie jury zarzucili mu zbyt duże odstępstwa od pierwotnego stylu muzyki Fryderyka Chopina, której romantyczny sposób wyrażania emocji różnił się w sposób znaczący od tego zaproponowanego przez Trifonova. Na tę chwilę w mediach społecznościowych największą popularnością cieszą się występy reprezentantów Japonii: Hayato SuminoAimi Kobayashi oraz Tomaharu Uschida, który o dziwo nie znalazł się w gronie uczestników III etapu, co jest potwierdzeniem tezy o nieprzewidywalności rozstrzygnięć konkursowych.

Lista zakwalifikowanych

W sumie do III etapu konkursu dostało się 23 pianistów reprezentujących 11 krajów, m.in. 6 z Polski, 5 z Japonii, 3 z Włoch, 2 z Kanady, Rosji, Korei Południowej. Przesłuchania będą się odbywać w sesjach porannej (od g. 10) oraz wieczornej (od g. 17).

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy