Przejdź do treści
23:10 SPORT: kontrakt z selekcjonerem Janem Urbanem zostanie przedłużony - poinformował po meczu Szwecja - Polska prezes PZPN Cezary Kulesza
22:45 SPORT: Polska przegrała finał baraży ze Szwecją 2:3 i nie wystąpi w piłkarskich mistrzostwach świata
22:22 Francja: Senat poparł zmodyfikowany zakaz sieci społecznościowych dla dzieci poniżej 15 lat
22:05 Litwa: w Wilnie wystawa plenerowa poświęcona polskim i litewskim patronom roku 2026
21:15 Szwecja: spada liczba zabójstw, głównie dzięki mniejszej liczbie strzelanin
20:10 Zełenski: zwrócę się do USA o przekazanie Rosji oferty rozejmu energetycznego
19:40 Iran: Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej zagroził, że zaatakuje firmy USA w regionie
19:10 Irak: w Bagdadzie porwano dziennikarkę będącą obywatelką USA
Republika Dziękuję Republice, jej widzom i wszystkim osobom ją wspierającym, Klubom Gazety Polskiej, Strefie Wolnego Słowa. Nie będzie wolnej Polski bez Republiki, bez możliwości przekazywania prawdy - powiedział w naszej stacji Przemysław Czarnek
WAŻNE Wspieraj Telewizję Republika! Przekaż 1,5 procent podatku za pośrednictwem Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej "Salvatti.pl". Nr KRS: 0000 309 499. Cel szczegółowy: Niezależne Media SWS
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Prezes NBP prof. Adam Glapiński o możliwości finansowania potrzeb zbrojeniowych Polski: Zamierzamy proponować takie działania, które nie będą prowadzić do uszczuplenia rezerw dewizowych. NBP nie proponuje „kredytu", a „przekazanie".
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zbiera podpisy pod projektem ustawy StopPakt.pl w każdą sobotę i niedzielę od 12:00 do 16:00 pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul. Klasztornej
Wydarzenie „Przyjdź pokaż swój sprzeciw” – wsparcie dla Roberta Bąkiewicza, 1 kwietnia, godz. 9.00, Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia, sala 475
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Piotrków Tryb. zaprasza na spotkanie z prof. Janem Majchrowskim, które odbędzie się 8 kwietnia o godz. 17:30 w Mediatece 800-lecia przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 3 w Piotrkowie Trybunalskim
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wejherowo i poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk zapraszają na spotkanie z posłem prof. Krzysztofem Szczuckim, które odbędzie się 8 kwietnia o godz. 17:00 w Pałacu Przebendowskich w Wejherowie przy ul. Zamkowej 2
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Chełm zaprasza na wykład historyka Pawła Skroki pt. „Katyń i Smoleńsk w sercach Polaków”, który odbędzie się 9 kwietnia o godz. 17:00 w Biurze Poselskim poseł Anny Dąbrowskiej-Banaszek przy ul. Lwowskiej 14A/3 w Chełmie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Busko-Zdrój zaprasza na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem, które odbędzie się 10 kwietnia o godz. 18:00 w Pensjonacie Sanato przy ul. 1 Maja 29 w Busku-Zdroju
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Sydney - Australia zaprasza na 11. Rajd Katyń 1940 – Smoleńsk 2010 – Australia Pamiętamy!, który odbędzie się w dniach 10–13 kwietnia; program i trasa rajdu dostępne są na stronie www.KlubyGP.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Zasoby złota NBP urosną do 700 ton, a Polska znajdzie się na liście TOP 10 z największymi zasobami złota.

Komisja ds. pedofilii interweniuje. Przeludnienie mniej groźne niż pedofilia

Źródło: Fot. PAP/Piotr Augustyniak

Istnieje ryzyko przebywania na wolności osób stwarzających istotne niebezpieczeństwo popełnienia przestępstwa, w tym przestępstwa pedofilii – oceniła Państwowa Komisja ds. Pedofilii w piśmie do resortu zdrowia. Komisja podjęła interwencję w związku z informacjami o przeludnieniu ośrodka w Gostyninie.

„Zapoznając się w styczniu z sytuacją w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym (KOZZD) w Gostyninie, Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 otrzymała informację, że z powodu przeludnienia ośrodek jest na skraju wydolności. Instytucja ta nie może przez to realizować celów, dla których została utworzona” – wskazano w komunikacie opublikowanym w piątek przez komisję.

Przepisy umożliwiają na mocy decyzji sądu cywilnego zastosowanie – na wniosek dyrektora zakładu karnego – wobec najgroźniejszych przestępców, już po odbyciu przez nich kar więzienia, nadzoru prewencyjnego lub leczenia w KOZZD, który działa od 2014 r. Komisja przypomniała, że „izolacja sprawców, wraz ze zindywidualizowaną terapią w specjalistycznym ośrodku, jest szczególnie istotna jako prewencja przestępstw na tle seksualnym”.

Zabezpieczyć społeczeństwo przed pedofilem

W komunikacie poinformowano, że od końca stycznia br. komisja „prowadzi czynności w związku z ryzykiem przebywania na wolności osób stwarzających istotne niebezpieczeństwo popełnienia przestępstwa, w tym przestępstwa pedofilii – opuszczających zakłady karne”.

W lutym komisja wysłała w tej sprawie pismo do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. „Umieszczenie w ośrodku stanowi środek prewencyjny, zabezpieczający społeczeństwo przed osobą stwarzającą zagrożenie i służący jednocześnie zindywidualizowanej terapii takiej osoby. Celem terapii jest poprawa stanu jej zdrowia i zachowania w stopniu umożliwiającym funkcjonowanie w społeczeństwie w sposób niestwarzający zagrożenia życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób” – przypomniano w tym piśmie.

W związku z informacjami o aktualnej sytuacji w ośrodku komisja zwróciła się do szefa resortu zdrowia „o podjęcie pilnych działań celu poprawy trudnych warunków funkcjonowania KOZZD”.

Piętrowe łóżka, osiem osób w sali

Zgodnie z przepisami, ośrodek przeznaczony jest maksymalnie dla 60 osób. „Tymczasem już w 2019 r. liczba ta została przekroczona. Aktualnie w placówce przebywa aż 91 pacjentów” – przekazywano ostatnio w informacji po wizytacji reprezentantów Rzecznika Praw Obywatelskich w tym ośrodku.

Jak pisała Ewa Dawidziuk z Biura RPO, „kończą się już jakiekolwiek możliwości tego i tak absolutnie przeludnionego ośrodka”. „Większość pacjentów mieszka w ośmioosobowych salach, gdzie wstawiono łóżka piętrowe. W żadnej innej placówce leczniczej w kraju nie ma takich warunków” – oceniono po wizytacji RPO.

Na początku lutego Ministerstwo Zdrowia zapewniło, że podejmuje działania „na rzecz rozpoczęcia budowy” nowej siedziby gostynińskiego ośrodka. Resort podkreślił wówczas, że środki finansowe na ten cel na 2021 r. zostały zabezpieczone w budżecie państwa. Zaznaczał, że „ponadto, we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości, podjęte zostały również prace mające na celu podniesienie niektórych aspektów pobytu w placówce, obecnie ujętych w regulaminie organizacyjno-porządkowym ośrodka, do rangi ustawowej”.

Odmowa przyjęcia osób mogących stwarzać zagrożenie

Ostatnio sprawa gostynińskiego ośrodka stała się głośna, gdyż w styczniu i lutym br. kierownictwo KOZZD miało odmówić przyjęcia dwóch osób mogących stwarzać zagrożenie. Prokuratura Rejonowa w Gostyninie prowadzi w związku z tym śledztwo w sprawie podejrzenia niedopełnienia obowiązków przez kierownictwo ośrodka. W obu przypadkach – jak informowała prokuratura – chodziło nie o ostateczne orzeczenia, lecz postanowienia sądu wydane „tytułem zabezpieczenia na czas trwania postępowań”.

Izba Cywilna Sądu Najwyższego w poszerzonym składzie wydała zaś na początku marca br. uchwałę po pytaniu prawnym skierowanym w grudniu 2019 r. przez RPO ws. takich zabezpieczeń. W uchwale tej uznano, że przepisy Kodeksu postępowania cywilnego dotyczące zabezpieczenia postępowania nie mogą stanowić podstawy prawnej do pozbawienia wolności groźnego przestępcy do czasu prawomocnego umieszczenia go w KOZZD.

Postępowanie sądów obu instancji w sprawach o umieszczenie w ośrodku zajmuje bowiem pewien czas. Problematyczne staje się więc uregulowanie statusu osoby, wobec której toczy się postępowanie, od zakończenia przez nią odbywania kary więzienia do prawomocnej decyzji ws. umieszczenia w ośrodku. Ponieważ ustawa odsyła do Kpc, zdarza się więc, że sądy w takich przypadkach stosują instytucję „zabezpieczenia” i umieszczają osobę w ośrodku do rozstrzygnięcia sprawy „głównej”. SN uznał zaś, iż sądy nie powinny już stosować takich zabezpieczeń.

PAP

Wiadomości

Jest decyzja Kuleszy po meczu. Chodzi o selekcjonera

Włochy blokują lądowanie amerykańskich bombowców

Kreml grozi atakiem na kraje Europy. Napięcie w rejonie Bałtyku

Zełeński odpalił Niemcom: Gospodynie mogą być CEO Rheinmetall

Koniec marzeń o mundialu. Gol w końcówce pogrążył Polskę w Sztokholmie

SPRAWDŹ TO!

Lubnauer wniebowzięta ws. cen paliw. Są też inne „dzieła” posłów KO

Holendrzy w szoku. Ogromny wzrost przypadków "honorowej" przemocy

Elżbieta Jaworowicz kończy 80 lat. Za sukcesem kryje się niezwykła życiowa droga

Paliwo, kryzys i gierki Tuska. Goście Danuty Holeckiej starli się ws. programu CPN

Nowa rada u Prezydenta Nawrockiego. Samorządy wskazują pilne problemy

Jan Paweł II: jestem synem narodu, który przetrwał dzięki kulturze

Morawiecki zapowiada na środę debatę z Kosiniakiem-Kamyszem w Jasionce

Giganci motoryzacyjni górą? Unia ustępuje w kwestii emisji CO2

TYLKO U NAS

UJAWNIAMY: Dramat matki z Gdańska – alarmowała o pedofilii, odebrali jej dziecko

Ruchała wraca do oktagonu. Czas na pierwsze zwycięstwo w UFC

Najnowsze

Jest decyzja Kuleszy po meczu. Chodzi o selekcjonera

Koniec marzeń o mundialu. Gol w końcówce pogrążył Polskę w Sztokholmie

SPRAWDŹ TO!

Lubnauer wniebowzięta ws. cen paliw. Są też inne „dzieła” posłów KO

Holendrzy w szoku. Ogromny wzrost przypadków "honorowej" przemocy

Elżbieta Jaworowicz kończy 80 lat. Za sukcesem kryje się niezwykła życiowa droga

siły zbrojne USA

Włochy blokują lądowanie amerykańskich bombowców

Dimitrij Pieskow

Kreml grozi atakiem na kraje Europy. Napięcie w rejonie Bałtyku

skandaliczna wypowiedź Niemca

Zełeński odpalił Niemcom: Gospodynie mogą być CEO Rheinmetall