Kolejne zatrzymania na Białorusi. Partnerka Protasiewicza podejrzana o popełnienie przestępstw

Artykuł
Sapiega jest dziewczyną zatrzymanego w Mińsku opozycyjnego dziennikarza Protasiewicza
Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa przekazała, że obywatelka Rosji Sofija Sapiega, partnerka białoruskiego opozycjonisty i blogera Romana Protasiewicza, została zatrzymana w Mińsku w związku z przestępstwami popełnionymi jesienią 2020 r.

- Strona białoruska potwierdziła zatrzymanie Sofii Sapiegi na 72 godziny, jest podejrzana o popełnienie przestępstw od sierpnia do września 2020 r. Po tym czasie zostanie podjęta decyzja o jej zwolnieniu lub aresztowaniu - poinformowała Zacharowa.

Rzeczniczka dodała, że konsul rosyjski w Mińsku spotkał się z rodzicami zatrzymanej oraz polecił im adwokata z dużym doświadczeniem w ochronie praw obywateli rosyjskich.

Sapiega jest dziewczyną zatrzymanego w niedzielę w Mińsku opozycyjnego dziennikarza i blogera Romana Protasiewicza. 23-letnia studentka działającej w Wilnie białoruskiej uczelni była na pokładzie samolotu lecącego z Aten do Wilna, który został zmuszony w niedzielę do lądowania w stolicy Białorusi.

Protasiewicza zatrzymano, potem pojawiły się informacje, że w Mińsku została również jego dziewczyna i że jest przetrzymywana w tamtejszym areszcie.

Ojciec Sapiegi powiedział niezależnej rosyjskiej telewizji Dożd, że Sofia jest człowiekiem apolitycznym i zależało jej na skończeniu studiów. Sapiega od ośmiu lat mieszka na Białorusi ze swoją matką, ale nie jest obywatelką tego kraju.

 - W sierpniu i wrześniu 2020 r. na Białorusi niemal codziennie dochodziło do masowych demonstracji opozycji protestującej przeciwko wynikowi sfałszowanych jej zdaniem wyborów prezydenckich dających kolejną kadencję Alaksandrowi Łukaszence - zauważa agencja AFP.

Te wystąpienia spotkały się z brutalną reakcją białoruskich organów bezpieczeństwa.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy