Kierunek Wschód. Kierunek Zachód. Polski rząd stawia na szybki rozwój

portal tvrepublika.pl 31-10-2022, 17:46
Artykuł
canva.com

Koreański udział w budowie elektrowni jądrowej w Pątnowie nie ograniczy się tylko do technologii, to będzie również kapitał, wskazał wicepremier Jacek Sasin w rozmowie z Polskim Radiem. Dodał, że budowie elektrowni będą towarzyszyć inne inwestycje m.in. "w magazyny energii, w baterię i w wodór". Przypomnijmy, dziś w Seulu polskie spółki PGE i ZE PAK oraz koreański KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy elektrowni jądrowej w oparciu o koreańskie doświadczenia.

Strony listu intencyjnego zamierzają wspólnie opracować plan rozwoju elektrowni jądrowej, w szczególności wykonać wstępne analizy środowiskowe, opracować wstępny budżet dla etapów: przygotowań, budowy i eksploatacji, wraz z modelem finansowym projektu. Powstać ma też wariantowy harmonogram projektu. Wstępny plan rozwoju ma być gotowy w 2022 r.

Jak mówił wicepremier Sasin, w Pątnowie powstanie elektrownia jądrowa, budowana przez konsorcjum polsko-koreańskie. "Pierwszą zbuduje Westinghouse, równolegle prowadzimy postępowanie w sprawie drugiej inwestycji, które wkrótce zostanie rozstrzygnięte", wyjaśnił w PR Sasin.

Zobacz też: W Wielkopolsce powstanie elektrownia atomowa. Wybudują ją Koreańczycy

Pytany o to, jakie Polska będzie miała udziały w tym, szef resortu aktywów państwowych zaznaczył, że o procentowym udziale zdecydują same spółki. "Rządy nie będą w to ingerować, to jest umowa biznesowa".

Takie są fakty: Polska stawia na Amerykę. Wojsko. Medycyna. Atom. „Dzisiaj” [wideo]

Jak podkreślił, strona koreańska zapewnia, że wejście do konsorcjum spółki KHMP, nie ograniczy się tylko do udostępnienia technologii czyli dostarczenia reaktorów, ale również będzie to kapitał koreański, który zostanie zainwestowany w tę elektrownię.

Pisaliśmy wcześniej: Zygmunt Solorz i jego ZE PAK wypowiadają umowę Austriakom. Powód?

"W takim wymiarze, w jakim firma wynegocjuje udział własnościowy w tej inwestycji", zaznaczył. "Mam też zapewnienie od ministra Lee Chang-Yanga, że tej inwestycji w elektrownie towarzyszyć będą też inne inwestycje m.in w magazyny energii, w baterie i wodór", dodał.

W wicepremier Sasin przypomniał, że wraz z ministrem Lee Chang-Yangiem podpisali też porozumienie, w którym deklarują dołożenie wszelkich starań w celu wsparcia projektu elektrowni jądrowej w Pątnowie oraz zacieśnienie współpracy w zakresie wymiany niezbędnych informacji.

Źródło: PAP/Polskie Radio

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy