Kidawa-Błońska: Projekt ustawy dopuszczający aborcję do 12 tygodnia będzie gotowy do końca kadencji

Artykuł
Fot. PAP/Adam Warżawa

Wczoraj zarząd zaakceptował stanowisko wypracowane przez zespół. To jest dopiero początek prac nad ustawą - powiedziała wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska.

- Na pewno zrobimy to, co zapowiedział przewodniczący - wszystkie te rzeczy, dotyczące jakości życia kobiet, czyli edukacja seksualna, antykoncepcja, in vitro, badania prenatalne chcielibyśmy przedstawić w najbliższych tygodniach w ustawie  - dodała.

Zapewniła, że w kontekście propozycji PO nie można mówić o czymś takim jak aborcja na żądanie".

- Kobieta musi rozpatrzyć to w swoim sumieniu i samodzielnie podjąć decyzję. Zależy nam, żeby nikt na kobietę nie wywierał nacisku, żeby to była jej samodzielna decyzja - podkreśliła wicemarszałek Sejmu.

Konsultacje z lekarzem i psychologiem są zaś po to, dodała, żeby decyzje nie były podejmowane w emocjach".

- Wszyscy mówią bardzo dużo o sumieniach. Kobiety mają takie same sumienia jak ci, którzy je oceniają - podkreślała.

Legalna aborcja do 12 tygodnia ciąży po konsultacjach z lekarzem i psychologiem, bezpłatny dostęp do antykoncepcji, w tym awaryjnej, zabiegów in vitro i badań prenatalnych, a także wsparcie dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami - to elementy Pakietu Praw Kobiet", który przedstawiła w czwartek PO, a który Zarząd Krajowy PO przyjął w środę późnym wieczorem. Projekt stanowiska przygotował zespół pod kierownictwem Kidawy-Błońskiej. 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy