Kerry: System rakietowy do zestrzelenia samolotu pochodził z Rosji

Artykuł
John Kerry
Flickr.com/Center for American Progress Action Fund/CC

Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział, że coraz więcej wskazuje na to, że system rakietowy użyty do zestrzelenia samolotu pasażerskiego na wschodzie Ukrainy znalazł się w rękach separatystów i pochodził z Rosji.

Kerry apeluje do UE o ostrzejsze sankcje dla Rosji

Kerry zaapelował do "niechętnych" jego zdaniem dotąd państw UE o przyłączenie się do Stanów Zjednoczonych i nałożenie ostrzejszych sankcji na Rosję.

Kerry: To jasne, że system rakietowy pochodzi z Rosji

- To jest raczej jasne, że chodzi o system, który był przetransportowany z Rosji i przekazany separatystom - powiedział Kerry w telewizji CNN w niedzielę, mówiąc o rakiecie ziemia-powietrze SA-11, zwaną systemem Buk, z którego w czwartek zestrzelono malezyjski samolot pasażerski.

- Wiemy z pełnym zaufaniem, że Ukraińcy nie mieli takiego systemu w pobliżu (miejsca katastrofy) w tym czasie, wiec oczywiście wskazujemy palcem na separatystów - dodał.

Ale jak dodał, konieczne jest pełne śledztwo i "krytyczne" jest, by Rosja publicznie zademonstrowała, że chce się przyłączyć do wysiłków międzynarodowej wspólnoty w celu zbadania katastrofy. Zapowiedział, ze prezydent Barack Obama "wkrótce" znowu będzie rozmawiał z prezydentem Władimirem Putinem.

Kerry: Nikt w USA nie mówi o zaangażowaniu wojska

- Nikt w USA nie mówi o zaangażowaniu wojska (w konflikt na wschodzie Ukrainy). To co próbujemy to maksymalna dyplomacja i presja. Pomogłoby bardzo, gdyby pewne kraje w Europie, które były niechętne sankcjom, teraz przyłączyły się do Stanów Zjednoczonych i prezydenta Obamy - dodał Kerry.


 

CZYTAJ TAKŻE:

SBU publikuje kolejne nagrania. "Moskwa interesuje się, gdzie są te skrzynki"

Kerry: USA zaniepokojone trudnościami na miejscu katastrofy

 

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy