Terroryści przyznają się do posiadania czarnych skrzynek: Jesteśmy gotowi oddać je międzynarodowym ekspertom

Artykuł
Petro Poroszenko
WIKIPEDIA/KATHRIN MÖBIUS/CC BY 3.0 DE

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że społeczność międzynarodowa musi powstrzymać tych, którzy kierują terrorystami, wspierają ich i wyposażają w broń.

20.41


 

20.23

Premier Holandii: Pociąg ze zwłokami ofiar powinien być pod kontrolą władz Ukrainy

Premier Holandii Mark Rutte poinformował, że OBWE negocjuje z dywersantami oddanie pod kontrolę ukraińskiego rządu pociągu, w którym złożono wydobyte dotąd ciała ofiar katastrofy malezyjskiego samolotu.

premier_670

- Wszystkie wysiłki są skoncentrowane na tym, by ten pociąg znalazł się na terytorium kontrolowanym przez władze ukraińskie - powiedział Rutte na konferencji prasowej w Hadze.

Szef holenderskiego rządu poinformował też, że ekipa specjalistów ds. identyfikacji zwłok prawdopodobnie znajdzie się na miejscu katastrofy w poniedziałek. Powiedział, że uzgodnił z przywódcami światowymi, iż Holandia będzie koordynowała akcję identyfikacji zwłok.

Rutte zapowiedział, że w Charkowie zostanie zorganizowane centrum koordynacyjne. Jeszcze w niedzielę wieczorem ma tam polecieć samolot holenderskich sił powietrznych z personelem i wyposażeniem.


 

17.52

Ukraina nie może zagwarantować bezpieczeństwa międzynarodowym ekspertom

Ukraina nie może zapewnić bezpieczeństwa ekspertom zagranicznym, którzy wyrażą życzenie zbadania przyczyn katastrofy malezyjskiego Boeinga 777, zestrzelonego na wschodzie kraju – oświadczył wicepremier rządu w Kijowie Wołodymyr Hrojsman.

- Nie możemy udzielić oficjalnych gwarancji bezpieczeństwa ludziom, którzy zechcą udać się na terytorium, gdzie znajdują się szczątki samolotu, ze względu na to, że jest ono kontrolowane przez bojowników – powiedział na konferencji prasowej.

Hrojsman wyjaśnił, że w obecnej sytuacji ci eksperci sami będą podejmowali decyzję o udaniu się na miejsce katastrofy samolotu. Wicepremier wyraził opinię, że gwarancje bezpieczeństwa specjalistom lotniczym może dać Rosja.

- Jest to zadanie całego świata: przekonanie Rosji do tego, by udzieliła gwarancji i zrobiła wszystko, żeby śledztwo odbyło się publicznie – zaznaczył.


 

17.00

Poroszenko: Trzeba powstrzymać tych, którzy kierują terrorystami

poro_670

Petro Poroszenko oświadczył, że społeczność międzynarodowa musi powstrzymać tych, którzy kierują terrorystami, wspierają ich i wyposażają w broń.

Jak pisze Reuters, była to przejrzysta aluzja do prorosyjskich rebeliantów walczących z siłami rządowymi na wschodzie Ukrainy.

Służba prasowa Poroszenki poinformowała, że w rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel "prezydent podkreślił, iż Ukraina wraz ze społecznością międzynarodową powinna zdecydowanie odeprzeć terroryzm międzynarodowy i powstrzymać tych, którzy kierują terrorystami, zaopatrując ich w broń".


 

16.42

Sikorski: UE była zbyt powściągliwa wobec Moskwy w kontekście Ukrainy

Radosław Sikorski uznał w opublikowanych w niedzielę wywiadach dla niemieckiego "Welt am Sonntag” i hiszpańskiego „ABC”, że państwa zachodnie były nadmiernie powściągliwe wobec Moskwy w kontekście konfliktu na Ukrainie.

Twierdząco odpowiedział na pytanie „Welt am Sonntag”, czy tego konfliktu można było uniknąć. - Europa uczyniła za mało, by wpływać na zachowanie Rosji w różnych fazach tego konfliktu - powiedział.

Szef polskiego MS zakłada, że po katastrofie malezyjskiego samolotu, najprawdopodobniej zestrzelonego pociskiem rakietowym odpalonym w terenów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy, dojdzie do dalszego zaostrzenia sytuacji.

- Musimy z tego wyciągnąć wnioski, także wobec tych, którzy wspierają separatystów - podkreślił.

W wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika "ABC" Sikorski powiedział m.in., w związku z katastrofą malezyjskiego samolotu: "To, co się dzieje we wschodniej Ukrainie jest wojną o niskiej intensywności, ale eskalującą. Nikt nie może jej ignorować, gdyż dotyka ona i zagraża całej Europie, nie tylko jej wschodniemu bastionowi, który my stanowimy".

- Musimy być świadomi, że od kiedy rozpoczął się ten ukraiński kryzys w październiku ubiegłego roku, nasza reakcja, jako Zachodu, zawsze była niewystarczająca, by wpłynąć na sposób postępowania Rosji. To musi się zmienić - podkreślił.


 

16.06

John Kerry: System rakietowy do zestrzelenia malezyjskiego samolotu pochodził z Rosji

Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział, że coraz więcej wskazuje na to, że system rakietowy użyty do zestrzelenia samolotu pasażerskiego na wschodzie Ukrainy znalazł się w rękach terrorystów i pochodził z Rosji.


 

16.00

Władze Ukrainy negocjują wywiezienie ciał ofiar katastrofy samolotu

Władze Ukrainy negocjują z terrorystami na wschodzie kraju możliwość wywiezienia zwłok ofiar katastrofy malezyjskiego boeinga, który został zestrzelony w czwartek w obwodzie donieckim.

Wicepremier Wołodymyr Hrojsman poinformował w niedzielę po południu, że separatyści, którzy kontrolują teren katastrofy, umieścili część ciał ofiar w trzech wagonach chłodniczych. Wagony te stoją na stacji kolejowej w mieście Torez, kilka kilometrów od miejsca, w którym malezyjska maszyna spadła na ziemię.


 

14.55

Terroryści przekażą czarne skrzynki ekspertom międzynarodowym?

Władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) na wschodniej Ukrainie wyraziły gotowość przekazania ekspertom międzynarodowym czarnych skrzynek zestrzelonego malezyjskiego samolotu z prawie 300 osobami na pokładzie.

Takie oświadczenie złożył w Doniecku tzw. premier DRL Aleksandr Borodaj. Wykluczył on jednocześnie możliwości oddania rejestratorów lotu malezyjskiego Boeinga 777 władzom w Kijowie, przeciwko którym walczą kierowani przez niego terroryści.


 

14.33

Terroryści: Czarne skrzynki odnalezione i dostarczone do Doniecka

Dywersanci ze wschodniej Ukrainie oświadczyli, że odnaleźli czarne skrzynki zestrzelonego Boeinga 777 malezyjskich linii lotniczych i przewieźli je do Doniecka. Poinformowano o tym na Twitterze tzw. Noworosji, dążącej do odłączenia się od Ukrainy.

- Czarne skrzynki zestrzelonego przez ukrofaszystów Boeinga 777 przywiezione do Doniecka – głosi wpis.

"Moskwa interesuje się, gdzie są te skrzynki"

Wcześniej Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała nagrania rozmów rebeliantów, którzy mówili, że należy zrobić wszystko, by czarne skrzynki nie trafiły w ręce osób postronnych, w tym obserwatorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

SBU zidentyfikowało osobę prowadzącą rozmowy jako Aleksandra Chodakowskiego, dowódcę batalionu Wostok (Wschód), samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Ma on rozmawiać ze swoimi ludźmi znajdującymi się w pobliżu miejsca katastrofy.

Chodakowski pyta jednego ze swoich rozmówców kto ma czarne skrzynki. Kiedy ten nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, mówi: "Dowiedz się jak najszybciej. Pilnie! Moskwa interesuje się, gdzie są te skrzynki. Powinny się one znaleźć pod naszą kontrolą. Wykonaj to zadanie, dobrze?".

W drugiej rozmowie, z pracownikiem tzw. Ministerstwa Nadzwyczajnych Sytuacji (MNS) Donieckiej Republiki Ludowej Andrijem, Chodakowski mówi: "Mam do was prośbę. To nie jest moja prośba. Nasi towarzysze z góry bardzo interesują się losem czarnych skrzynek. Mam na myśli Moskwę. Dodaje, że "są tam dwie sztuki u Chmurego, naczelnika wywiadu Striełka". - Zróbcie wszystko, żeby nie wpadło to w obce ręce - podkreśla, po czym rozkazuje: "Wszystko, co znajdziecie, zabierajcie, żeby nie wpadło to w postronne ręce. Wszystkich, którzy tam przyjeżdżają, OBWE i innych".

Trzecią rozmowę prowadzi z Ołeksijem, również pracownikiem MNS. Pyta on Chodakowskiego, czy czarne skrzynki to "pomarańczowe beczułki". - Więc jedną taką znaleźliśmy. To po prostu skrzynka. Blok nawigacji satelitarnej jest tam napisane - wskazuje. Na co Chodakowski odpowiada: "W każdym razie chowaj to. Nie wiadomo, jak to jest zamaskowane".


 

14.12

Terroryści wywożą ciała ofiar boeinga. Nikt nie wie, gdzie jadą pociągi

Na dworcu kolejowym w miejscowości Torez zostały umieszczone pociągi chłodnicze, do których załadowywane są ciała ofiar lotu MH17. „Na dworcu nie wiedzą, gdzie jedzie pociąg. Nikt nie chce z nami rozmawiać” – relacjonuje na Twitterze dziennikarz Paweł Pieniążek.


 

12.43

Ukraińska armia zacieśnia pierścień wokół terrorystów. Wojsko ostrzelane z terytorium Rosji

Ukraińskie siły zacieśniają pierścień wokół ugrupowań prorosyjskich, przeciwko którym walczą we wschodnich obwodach kraju. W jej trakcie w ciągu ostatniej doby zginęło ośmiu żołnierzy – podała Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w Kijowie.


 

10.03

Odnaleziono 196 ciał ofiar katastrofy. „Terroryści przeszkadzają w pracy jednostek ratowniczych”


 

9.51

Lider terrorystów: Zapewnimy dostęp do szczątków, jeżeli Kijów zgodzi się na rozejm

Jeden z liderów prorosyjskich terrorystów stwierdził, że zagwarantują bezpieczeństwo międzynarodowym obserwatorom na miejscu zestrzelonego Boeinga 777, jeżeli Kijów zgodzi się na rozejm.


CZYTAJ RELACJĘ Z WCZORAJ

 

Źródło: pap, http://wiadomosci.gazeta.pl/

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy