Katolicyzm dalej religią państwową w księstwie Monako. To świadectwo, a nie anachronizm

Artykuł
Katolicyzm dalej religią państwową w Monako
Fot:Flickr/B. COTTENCEAU

W środę Monako zachowało katolicyzm jako religię państwową. O tym wydarzeniu mówił abp Dominique-Marie David, który stoi na czele kościoła w Monako. Arcybiskup powiedział, że to państwo-miasto, ma swojego biskupa zaledwie od 40 lat.

Arcybiskup David powiedział dla Radia Watykańskiego:

-Nasze relacje są z konieczności naznaczone specyfiką instytucjonalną naszego Państwa: artykuł 9. konstytucji stanowi, że religia katolicka jest religią państwową. To nie sprowadza się jedynie do artykułu konstytucji. Nasz kraj jest naznaczony swoją historią i kulturą. Nawet dzisiaj wiele tradycji wskazuje na tę szczęśliwą zbieżność w sprawach wiary – mówi papieskiej rozgłośni abp David.

Znajduje to również odzwierciedlenie w naszych wielkich świętach, czy to narodowych, czy religijnych, ponieważ często są one ze sobą powiązane. Na głębszym poziomie jest to kwestia aktualizacji tej rzeczywistości państwa, które chciało utrzymać wiarę katolicką jako fundament swojego życia i swoich instytucji, zachowując jednocześnie wolność sumienia; można bowiem być mieszkańcem Monako, nie będąc katolikiem. Należy zachować tę równowagę, zachęcając jednocześnie, by rzeczywistość ta nie była czysto teoretyczna czy anachroniczna, ale stała się bodźcem do dawania świadectwa- zakończył abp David.

Źródło: vaticannews.va

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy