Kampania włoska. 77 lat temu Polacy wyzwolili Ankonę
Dziś i jutro polska delegacja weźmie udział w obchodach rocznicy wyzwolenia Loreto i Ankony przez żołnierzy II Korpusu Polskiego w roku 1944.
W uroczystościach we Włoszech weźmie udział Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także weterani. Zdobycie Ankony było drugim - po zdobyciu Monte Casino - tak dużym sukcesem Polaków podczas kampanii włoskiej.
Dziś polska delegacja odwiedzi Cmentarz Wojenny w Loreto, gdzie spoczywają polegli Polacy. Na cmentarzu zostanie odprawiona msza święta. Jutro delegacja spotka się w Ankonie z władzami i mieszkańcami miasta przy XIX-wiecznej bramie świętego Stefana. Szef UdSKiOR odznaczy również medalem "Pro Bono Poloniae" burmistrz miasta Valerię Mancinelli, która od wielu lat patronuje obchodom rocznicy wyzwolenia miasta przez polskich żołnierzy.
W kontekście wyzwolenia #Ankona nie sposób nie wspomnieć o słynnej bazylice w #Loreto, którą po bombardowaniu gasili ???????? żołnierze. Za ten czyn Papież Pius XII wyróżnił ich medalem Bene Meriti. Wydarzenia te opisał Z. Stankiewicz w Gazeta „Kombatant”
— UdSKiOR (@Kombatanci) July 17, 2021
➡️ https://t.co/DUbbR5FVpS pic.twitter.com/2B69guGV32
Bitwa o Ankonę kosztowała Polaków 496 zabitych, 1789 rannych i 139 zaginionych żołnierzy.
Polecamy Gość Dzisiaj Karol Nawrocki
Wiadomości
Karol Nawrocki w Republice: zaproszenie Polski do Rady Pokoju to dowód poważnego traktowania naszego kraju
News Republiki: Prezydent wspiera udział Polski w Radzie Pokoju, ale konieczna jest procedura konstytucyjna
Najnowsze
Prezydent Nawrocki będzie uczestnikiem spotkania w sprawie Rady Pokoju
Szokujące listy od nauczycieli. Fala włamań w e-dziennikach
Karol Nawrocki w Republice: zaproszenie Polski do Rady Pokoju to dowód poważnego traktowania naszego kraju