KE zatwierdziła polski program. Chodzi o pomoc państwową dla firm

Artykuł
Zatwierdzony w piątek plan jest wzorowany na poprzednim polskim programie
Fot. Pixabay/almathias

Polski program częściowej rekompensaty strat dla dużych firm, które ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa i związanych z nią ograniczeń wprowadzonych przez władze został zatwierdzony przez Komisję Europejską.

 - Program ten umożliwi Polsce częściowe zrekompensowanie dużym firmom szkód poniesionych w wyniku restrykcji wprowadzonych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się trzeciej fali pandemii koronawirusa, przy jednoczesnym wsparciu ich doraźnych potrzeb płynnościowych - oświadczyła wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager.

- Kontynuujemy ścisłą współpracę z państwami członkowskimi, aby znaleźć właściwe rozwiązania łagodzące gospodarcze skutki epidemii koronawirusa, zgodne z przepisami UE - dodała.

Zatwierdzony plan przewiduje wsparcie dla przedsiębiorstw działających we wszystkich sektorach w postaci pożyczek z korzystnym oprocentowaniem. 

Podwyżki mogą być umorzone w kwocie nieprzekraczającej 75 proc. faktycznie poniesionych szkód od 1 listopada 2020 do 30 kwietnia 2021 r.

Plan, który został zatwierdzony, jest wzorowany na poprzednim polskim programie, który Komisja Europejska zaakceptowała 29 maja 2020 r. Będzie on realizowany przez Polski Fundusz Rozwoju. Plan jest częścią programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm.

Źródło: radio.opole

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy