Już dziś na Jasnej Górze obchody Niedzieli Miłosierdzia. Jutro Motocyklowy Zlot Gwiaździsty

Artykuł
Uczestnicy Motocyklowego Zlotu Gwiaździstego muszą przestrzegać obostrzeń
Fot. Flickr/EpiskopatNews

Na Jasnej Górze świętowanie Niedzieli Miłosierdzia Bożego rozpocznie się już dzisiaj, w wigilię uroczystości. Wieczorem z częstochowskiej Doliny Miłosierdzia przybędzie procesja światła, a Apel Jasnogórski poprowadzi jeden z pallotynów.

Jutro o godz. 15 w kaplicy Matki Bożej paulini i wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Modlitwa z Jasnej Góry.

Jasna Góra to miejsce, w którym nieustannie objawiane jest Boże Miłosierdzie, przede wszystkim w posłudze sakramentu pokuty i pojednania. To tutaj, nie tylko w czasie nowenny przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego, ale każdego dnia, od rana do wieczora, kapłani służą wiernym w konfesjonałach, także w czasie pandemii.

To również miejsce szczególnej posługi paulińskich Misjonarzy Miłosierdzia, czyli kapłanów, którzy mają przywilej rozgrzeszania grzechów zastrzeżonych jedynie dla Ojca Świętego.

– Ogłoszenie 6 lat temu Roku Miłosierdzia, wybór nas na misjonarzy, przedłużenie do odwołania naszej posługi, to tylko niektóre z zaskoczeń jakimi obdarzył nas Pan Bóg przez papieża Franciszka – powiedział Misjonarz Miłosierdzia, o. Michał Legan. Dodał, że „są jeszcze inne wielkie zaskoczenia, gdy w konfesjonale odkrywa się skruszonych ludzi, którzy przybywają tu czasem z dalekich zakątków, by na Jasnej Górze, u Misjonarza Miłosierdzia wyznać swoje grzechy i pojednać się z Bogiem. To są niejednokrotnie głębokie wzruszające historie, których z zasady się nie opowiada, ale mogła by z nich powstać ewangelia”.

Motocyklowy Zlot Gwiaździsty

O. Dariusz Nowicki przypomniał, że do jego zadań, jako Misjonarza Miłosierdzia, nie należy jedynie spowiedź i rozgrzeszanie, ale także nieustanne głoszenie i świadczenie miłosierdzia. – Papież Franciszek powiedział nam, że mamy wciąż przypominać, że Bóg czeka na każdego grzesznika, nigdy się nie nuży, że On jest miłością i to jest nasza misja – powiedział misjonarz.

O wielkiej orędowniczce Bożego Miłosierdzia św. s. Faustynie Kowalskiej przypomina na Jasnej Górze jej sgraffito umieszczone w Wieczerniku.

Św. s. Faustyna Kowalska w swoim życiu dwukrotnie nawiedziła jasnogórskie sanktuarium: w 1933 i 1935 roku, za każdym razem w drodze z Krakowa do Wilna.

Tradycyjnie w Niedzielę Miłosierdzia na Jasną Górę przybędzie Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. ks. prał. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. To już XVIII zjazd i modlitewne rozpoczęcie sezonu motocyklowego, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

Ze względu na przepisy epidemiczne, zostało odwołane spotkanie na Górce Przeprośnej, skąd co roku motocykliści kawalkadą ruszali na Jasną Górę.

Jak przypominają organizatorzy „każdy z uczestników zobowiązany jest do przestrzegania przepisów sanitarno-epidemiologicznych dotyczących Covid-19 oraz posiadania maseczki ochronnej, a także zachowania dystansu 1,5 m od innych uczestników”.

Uczestnicy Zlotu będą mogli otrzymać pamiątkowe znaczki zlotowe, jako pamiątkę dla osób świadczących pomoc Polakom na Kresach.

Źródło: eKai

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy