Jesienią wypłata czternastej emerytury. Dla tych co bardziej potrzebują

Artykuł
Czternasta emerytura ma zostać wypłacona dla ok. 9,1 mln emerytów i rencistów.
Fot. pixabay.com

Odpowiednią ustawę podpisał w marcu prezydent Andrzej Duda, a środki pojawią się na kontach w listopadzie. Portal Onet.pl zwraca uwagę, że Wieloletni Plan Finansowy Państwa na latach 2021-24 zakłada tylko jedną wypłatę „czternastki", co oznacza, że za rok emeryci już jej nie otrzymają. W sumie Skarb Państwa wyda na ten cel ok. 11 miliardów złotych.

Nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku, więc ponad 9 mln osób otrzyma środki z urzędu". Nie wszyscy mogą jednak liczyć na takie samo wsparcie, a niektórzy nie dostaną go wcale. Na pełną kwotę, 1250,88 zł brutto (ok. 1021 zł na rękę), mogą liczyć osoby pobierające świadczenie w maksymalnej wysokości 2,9 tys. zł brutto. Powyżej tej kwoty obowiązywać będzie zasada złotówka za złotówkę, więc np. miesięczna emerytura w wysokości 3,5 tys. zł brutto pomniejszy czternastkę" o 600 zł.

Czternasta emerytura ma zostać wypłacona dla ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać dla ok. 7,9 mln świadczeniobiorców.

To oznacza, że w przypadku pobierania świadczenia w wysokości 4 150,88 zł brutto i wyższych emeryt nie otrzyma dodatkowych środków.

Źródło: ZUS/ Radio Poznań

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy