Izrael szykuje się na wojnę. Przedstawiono harmonogram ataku na Iran

Artykuł
Siły Obronne Izraela zintensyfikowały w ostatnich tygodniach planowanie ataku na Iran.
Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

Izraelski Minister Obrony Narodowej Benny Gantz przedstawił urzędnikom USA w Waszyngtonie harmonogram przygotowań do ataku na Iran. Źródło dyplomatyczne poinformowało w piątek, że Amerykanie nie wyrazili sprzeciwu.

Przygotowania Izraela do ataku na Iran
 
Minister obrony Benny Gantz poinformował Amerykanów w czwartek, że wyznaczył ostateczny termin zakończenia przygotowań sił zbrojnych Izraela do ataku na Iran. Jednocześnie wskazał termin, kiedy potencjalny atak byłby możliwy.
 
IDF (Israel Defense Forces – Siły Obronne Izraela) zintensyfikowały w ostatnich tygodniach planowanie ataku na Iran.
 
Gantz spotkał się w czwartek z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem i sekretarzem stanu Antonym Blinkenem. Rozmowy dotyczyły głównie Iranu i jego dążenia do uzyskania broni jądrowej. Niektórzy urzędnicy USA poruszyli również kwestię izraelskiej działalności osadniczej. Wyrazili oni swoje obawy, że budowanie osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu zablokuje możliwość stworzenia dwupaństwowego porozumienia z Palestyńczykami.
 
 
Gantz: Iran jest wielkim zagrożeniem dla Izraela
 
W piątek Gantz przemawiał na szczycie Israel American Council w Miami. Podczas wystąpienie stwierdził, że Iran jest wielkim zagrożeniem dla Izraela, ale przede wszystkim dla świata.
 
„Dlatego społeczność międzynarodowa, z przywództwem USA, musi stanąć razem i działać zdecydowanie przeciwko hegemonicznym aspiracjom Iranu i programowi nuklearnemu oraz przywrócić stabilność w imię globalnego pokoju” – powiedział Gantz.
 
Gantz stwierdził, że konsultacje w Waszyngtonie były „doskonałe” i obejmowały dyskusje na temat sposobów zapewnienia jakościowej przewagi militarnej Izraela na Bliskim Wschodzie.
 
Gantz rozmawiał z Amerykanami o sposobach utrzymania presji na Iran w celu powstrzymania ich od zbudowania potencjału nuklearnego.
 
Minister powiedział, że jego wrażenie ze spotkań w Waszyngtonie jest takie, że los negocjacji w Wiedniu ws. umowy nuklearnej z Iranem zostanie przesądzony w najbliższych tygodniach.
 
„Myślę, że w nadchodzących tygodniach będziemy wiedzieć, na czym stoimy” – powiedział.
 

Źródło: jpost.com

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy