Interaktywne Centrum Bajki i Animacji. Historyczna pracownia kultowych polskich bajek

Artykuł
Z bielskim studio współpracowali m.in. Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski,
Fot. wiki / CC BY-SA 3.0 / Plushy

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji powstanie w Bielsku-Białej - ogłosiło Studio Filmów Rysunkowych. Oddanie Centrum Planowane jest na połowę 2023 r.

„Centrum ma być połączeniem interaktywnego i nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki. Tworzone będzie w oparciu o dorobek Studia Filmów Rysunkowych, w którym powstały m.in. animowane seriale z Bolkiem i Lolkiem oraz psem Reksiem” – podało Studio.

Na budżet inwestycji składają się pozyskane przez SFR fundusze norweskie, pieniądze z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a także samorządu Bielsko-Biała. Gmina pod budowę wniosła także działkę.

Projekt Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji opracowała renomowana pracownia architektoniczna Nizio International Design, która uczestniczyła w tworzeniu m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Pierwsza animacja powstała rok później. Czarno-biały „Czy to był sen?" nigdy jednak nie wszedł na ekrany. W bielskiej wytwórni powstawał przede wszystkim seriale dla najmłodszej widowni o przygodach Reksia, Bolka i Lolka, Baltazara Gąbki, czy Pampaliniego. Z bielskim studio współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki.

 

Źródło: bielsko.info

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy