Migranci już pod Warszawą. Wpadli podczas kontroli

Artykuł
We wtorek służby odnotowały 188 prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej
Fot. PAP/Artur Reszko

Czterech obywateli Syrii, którzy nielegalnie przedarli się do Polski z Białorusi, zostało zatrzymanych w okolicach Warszawy.

Do zatrzymania doszło w nocy. Policja zatrzymała samochód do rutynowej kontroli. Po sprawdzeniu kierowcy i pasażerów okazało się, że Syryjczycy przebywają w Polsce nielegalnie. Decyzje w spawie cudzoziemców będzie podejmować straż graniczna. 

Funkcjonariusze po przesłuchaniach ustalili tożsamość cudzoziemca, który współpracował z imigrantami. Zatrzymano obywatela Ukrainy. Będzie odpowiadał za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy. Grozi mu 8 lat więzienia i pięcioletni zakaz wjazdu do strefy Schengen. 

We wtorek służby odnotowały 188 prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej - przekazała w środę Straż Graniczna. Zatrzymano 19 nielegalnych imigrantów, w większości obywateli Gwinei i Iraku.

Jak poinformowała w środę rano na Twitterze Straż Graniczna, we wtorek odnotowano 188 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

Funkcjonariusze zatrzymali 19 nielegalnych imigrantów: pięciu obywateli Gwinei, czterech obywateli Iraku, dwóch obywateli Kamerunu, dwóch obywateli Nigerii, a także dwie osoby z Syrii, dwie z Kuby, i po jednym obywatelu Konga i Sri Lanki. SG zaznacza, że pozostałym próbom przekroczenia granicy udało się zapobiec.

Od początku września Straż Graniczna odnotowała już prawie 4,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Przedstawiciele rządu uzasadniają konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową" oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad, które rozpoczęły się 10 września.

 

Źródło: PAP / rmf fm

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy