Inauguracja klubu „GP” w Rzymie. Sakiewicz: Liczymy na to, że Polacy we Włoszech zbudują wspólnotę
Wspaniałym koncertem w Bazylice Świętego Pankracego rozpoczęła się uroczysta inauguracja Klubu Gazety Polskiej w Rzymie. – Spotkaliśmy się tu po to, żeby nadać logo Klubu Gazety Polskiej klubowi powstającemu w Rzymie. Liczymy na to, że Polonia, która tutaj mieszka, Polacy, którzy tutaj są, będą potrafili współpracować z ludźmi, którzy mieszkają we Włoszech i budować wspólnotę w oparciu o myśl konserwatywną – powiedział Tomasz Sakiewicz przed występem muzyków.
Miłość do Ojczyzny wyraża się również poprzez muzykę, kulturę i działalność społeczną. Strefa Wolnego Słowa celebruje właśnie rozpoczęcie działalności Klubu Gazety Polskiej w Rzymie. Przewodniczącym klubu został dr Aleksander M. Nowak, a wiceprzewodniczącym Enrico Bertato.
Z tej okazji w Bazylice Świętego Pankracego w Rzymie odbył się inauguracyjny Koncert Międzynarodowy. W przepięknym otoczeniu antycznej włoskiej bazyliki wystąpili sopranistka Dominika Zamara, tenor Roberto Cresca, flecista Andrea Ceccomori, pianista Ippazio Ponzetta i wokaliści Aleksander Nowak i Józef Kazimierz Ślazyk. Pierwsza pieśń „Ave Maria” została zadedykowana śp. dr Jerzemu Targalskiemu.
– Zacznę od uroczystości, którą mieliśmy przed chwilą, bo akurat dzisiaj wypadł pogrzeb naszego kolegi, jednego z najbliższych współpracowników "Gazety Polskiej". Stwierdziliśmy, że nie będziemy odwoływać tej uroczystości, ale pomodlimy się przed do Jana Pawła II za jego duszę, wspólnie uczcimy jego pamięć [...] Spotkaliśmy się tu po to, żeby nadać logo Klubu Gazety Polskiej klubowi powstającemu w Rzymie – powiedział przed rozpoczęciem koncertu Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.
– Pozwolę sobie powiedzieć kilka słów, kim jesteśmy, czym jest „Gazeta Polska”. „Gazeta Polska” jest jedną z najstarszych gazet w Polsce, w grudniu będzie obchodziła 195 lat od ukazania się pierwszego numeru. Oczywiście były i przerwy na czas wojny, w czasach komunizmu pewna grupa próbowała wydawać „Gazetę Polską” w podziemiu, a myśmy ją reaktywowali w 1993 roku. Czyli za dwa lata będziemy obchodzić 30-lecie reaktywowania, za pięć lat – 200-lecie istnienia – przypomniał szef "GP".
– Wokół „Gazety Polskiej” wyrosła potężna grupa medialna mediów konserwatywnych. „Gazeta Polska Codzienna” – dziennik, jeden z największych portali politycznych w Polsce – Niezalezna.pl, Telewizja Republika, miesięcznik „Nowe Państwo” oraz „polski Facebook”, który jest już w wersji angielskiej – Albicla. Ale naszą największą siłą jest ruch Klubów Gazety Polskiej, który działa w Polsce i na całym świecie – mówił Tomasz Sakiewicz.
– Kiedy Rosjanie zaatakowali Gruzję, powstał komitet wsparcia dla niepodległości Gruzji, oparty głównie na Klubach Gazety Polskiej. Od 2012 roku zainaugurowaliśmy wyjazdy na Węgry. W 2012 roku dziesięć tysięcy Polaków wyjechało się spotkać z naszymi „bratankami” na Węgry – opowiadał naczelny „GP”.
– Oczywiście Polonia mieszka w różnym stopniu w różnych miejscach świata, ale potrafi współpracować z ludźmi na swoim terenie w tych krajach będących nową ojczyzną. Liczymy na to, że tutaj też się to uda, że Polonia, która tutaj mieszka, Polacy, którzy tutaj są, będą potrafili współpracować z ludźmi, którzy mieszkają we Włoszech i budować wspólnotę w oparciu o myśl konserwatywną. Stąd taka nasza silna obecność, czyli redaktora naczelnego – mnie, mojej pierwszej zastępczyni Katarzyny Gójskiej, Beaty Dróżdż, która organizuje życie gospodarcze redakcji – dodał.
Po koncercie prezes fundacji Klubów Gazety Polskiej Ewa Wójcik odczytała akt nadania loga.
Do Rzymu przyjechali m.in. Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”, Katarzyna Gójska, redaktor naczelna miesięcznika „Nowe Państwo”, Paweł Piekarczyk, koordynator zagranicznych klubów „GP”, Beata Dróżdż – prezes Forum S.A., wydawcy „Gazety Polskiej Codziennie”, Ewa Wójcik, prezes fundacji Klubów Gazety Polskiej, i red. Adrian Stankowski. Na inauguracji Klubu GP byli też Agata Ibek–Wojtasik – szef Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie, i Marek Sorgowicki – I Sekretarz Ambasady PR przy Stolicy Apostolskiej.
W inauguracji Klubu „Gazety Polskiej” w Rzymie wzięli udział m.in. Konsul Ambasady Polskiej w Rzymie, Sekretarz Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej, przedstawiciele polskiego i włoskiego Kościoła, biskupi, przedstawiciele mediów Polonii i przedstawiciele świata.
Szef „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz i prezes klubów „Gazety Polskiej” Ryszard Kapuściński zostali nagrodzeni medalami i dyplomami za wybitne osiągnięcia na rzecz „polskich wartości, patriotyzmu i rzetelnego dziennikarstwa”. Wyróżnienia przyznało stowarzyszenie „Polska w Sercu”.