Impeachment Trumpa możliwy? Izba Reprezentatów zadecyduje w poniedziałek

Artykuł
Demokraci w Izbie Reprezentantów w poniedziałek przedłożą wniosek o impeachment Trumpa
PAP/EPA/Chris Kleponis / POOL

w poniedziałek Demokraci w Izbie Reprezentantów przedłożą artykuły impeachmentu prezydenta USA Donalda Trumpa. Poinformował o tym w sobotę na Twitterze kongresmen stanu Kalifornia Ted Lieu.

Lieu, który aktywnie brał udział w procesie impeachmentu Trumpa w grudniu 2019 r., przekazał, że teraz pod nowym artykułem impeachmentu podpisało się 180 kongresmenów w następstwie zamieszek zwolenników Trumpa na Kapitolu z 6 stycznia.
 
"Podżeganie do powstania"

Wcześniej portal CNN podał, że Demokraci w Izbie Reprezentantów planują w poniedziałek przedstawić w Kongresie artykuł impeachmentu wobec prezydenta Trumpa i głosować nad nim w przyszłym tygodniu. We wstępnym projekcie aktu - jak podało CNN - oskarża się go o "podżeganie do powstania".

Po szturmie na Kapitol przywódcy Partii Demokratycznej są zdeterminowani, by procedura impeachmentu nastąpiła szybko, tym bardziej że pozostało jedenaście dni do inauguracji prezydenta elekta Joe Bidena 20 stycznia.

Głosowanie jeszcze w styczniu

Impeachment to procedura pochodząca z anglosaskiej tradycji parlamentarnej, służąca realizacji odpowiedzialności konstytucyjnej prezydenta, wiceprezydenta i funkcjonariuszy cywilnych w USA. 

W Waszyngtonie mówi się nieoficjalnie, że do głosowania nad wnioskiem powinno dojść jeszcze przed 15 stycznia. 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy