III Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki”. Wydarzenie rusza już w ten weekend

Artykuł
25 wykonawców zakwalifikowanych do konkursu głównego
Fot. Twitter/@PIUMpl

W dniach 9 – 11 lipca br. Kołobrzeg po raz trzeci będzie gościł miłośników twórczości legendarnego barda Przemysława Gintrowskiego.

W jego programie znajdzie się szeroka gama prezentacji artystycznych i wydarzeń interaktywnych: konkurs na interpretację piosenek z dorobku Przemysława Gintrowskiego, koncerty oraz wspólne śpiewanie i quiz z udziałem publiczności. Po raz trzeci ukaże się specjalna gazeta poświęcona patronowi przeglądu. Przegląd poprowadzą dziennikarze radiowi: Teresa Drozda i Paweł Sztompke.

Konkurs na interpretację piosenek Gintrowskiego

Najważniejszym punktem Przeglądu „Pamiątki” jest konkurs na interpretację piosenek z dorobku Przemysława Gintrowskiego, który odbędzie się pierwszego dnia przeglądu (9 lipca). Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród będzie miało miejsce 10 lipca.

25 wykonawców zakwalifikowanych do konkursu głównego, między innymi z Warszawy, Torunia, Katowic, Iławy, Słupska, Rumi, Kołobrzegu, Poznania, Kielc, Gorzowa Wielkopolskiego czy Koszalina, oceniać będzie jury pod przewodnictwem Beaty Molak - Bychawskiej ze Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych (SAWP).

Laureaci i wyróżnieni otrzymają nagrody pieniężne przyznane przez prof. Piotra Glińskiego – Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Jacka Kurskiego – prezesa Zarządu TVP. Specjalną nagrodę pieniężną ufundowało również Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP. Swoją nagrodę przyzna Anna Mieczkowska – Prezydent Miasta Kołobrzeg. Ponadto laureaci i wyróżnieni otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez partnerów przeglądu.

Zmagania konkursowe będzie można śledzić na https://www.facebook.com/miastokolobrzegpl

„Raport z oblężonego miasta 2021”

W pierwszym dniu „Pamiątek” (9 lipca) widzowie zobaczą premierę spektaklu muzycznego pt. „Raport z oblężonego miasta 2021” nawiązującego do historycznego albumu muzycznego Przemysława Gintrowskiego nagranego w 1986 roku. Premiera spektaklu wpisuje się w tegoroczną 40 rocznicę wprowadzenia w naszym kraju stanu wojennego.

„Raport z oblężonego miasta 2021” w nowych aranżacjach Hadriana Filipa Tabęckiego, wzbogacony zostanie o fragmenty książki Marka Nowakowskiego „Raport o stanie wojennym”.

Do występu w tej premierze Marcin Kołaczkowski, reżyser i scenarzysta zaprosił Katarzynę Zawadzką, Monikę Urlik, Bartosza Porczyka i Norberta Smołę Smolińskiego

„Gintrowski. Psalmy”

W drugim dniu przeglądu (10 lipca) widzowie zobaczą kolejną premierę. Będzie nią koncert „Gintrowski. Psalmy” w wykonaniu warszawskiego zespołu wokalnego proMODERN (laureaci wielu nagród, m.in. Fryderyków) w składzie: Marta Czarkowska, Ewa Puchalska, Ewelina Rzezińska, Aleksander Rewiński, Krzysztof Chalimoniuk, Piotr Pieron. Obok nich wystąpią: Julia Gintrowska (córka barda) i Mariusz Orzechowski. Towarzyszyć im będzie muzycznie Hadrian Filip Tabęcki.

Widzowie usłyszą, między innymi, piosenki Przemysława Gintrowskiego do słów cenionego polskiego poety Tadeusza Nowaka, które znalazły się na jego zapomnianym już albumie muzycznym wydanym bardzo dawno temu,
bo w 1978 roku.

„Gintrowski od A do Z przy śpiewającym fortepianie”

W trzecim i ostatnim dniu Przeglądu „Pamiątki” (11 lipca) widzowie zostaną zaproszeni do interaktywnej zabawy w programie „Gintrowski od A do Z przy śpiewającym fortepianie”, który będzie składał się z dwóch odsłon.

Pierwszą będzie przypomnienie udziału Przemysława Gintrowskiego w popularnym swego czasu teleturnieju muzycznym pt.”Śpiewające fortepiany”. W programie tym – jak pamiętamy – brały udział dwie trzyosobowe drużyny, których kapitanami byli znani pianiści: Czesław Majewski i Janusz Tylman. Pozostałymi uczestnikami były gwiazdy polskiej estrady, scen teatralnych, filmu, telewizji, radia, sportu, a czasem polityki. Pojedynek drużyn dotyczył zagadek muzycznych, m.in. odgadywania piosenek po fragmencie tekstu bądź muzyki, czy też śpiewanie utworów związanych z wyświetlonymi obrazkami.

Przemysław Gintrowski został zaproszony do udziału w tym programie w 2001 roku wraz z Agnieszką Maciąg, Przemysławem Babiarzem i Olgą Bończyk.

Publiczność zgromadzona w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta będzie miała okazję do aktywnego śpiewania piosenek wraz
z uczestnikami przypomnianego programu, których będzie widziała na ekranie. Z całą pewnością zadbają o to konferansjerzy: Teresa Drozda i Paweł Sztompke.

Natomiast w drugiej odsłonie widzowie będą mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanym quizie wiedzy o życiu i twórczości Przemysława Gintrowskiego. Jego laureaci otrzymają tytuł znawców twórczości barda oraz nagrody rzeczowe.

oficjalny_plakat_pamitki_2021_670

 

 

 

 

Źródło: materiały prasowe

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy