Huczne pożegnanie Merkel. Przemarsz z pochodniami oraz defilada Bundeswehry

Artykuł
Bundeswehra
Twitter.com/Bundeswehr

Po 16 latach sprawowania urzędu kanclerskiego Angela Merkel odchodzi na polityczną emeryturę. Na jej cześć Bundeswehra organizuje Großer Zapfenstreich.

Przed tygodniem Angela Merkel z rąk prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera otrzymała akt dymisji swojego rządu. W związku z faktem, iż dotychczasowa kanclerz nie ubiega się o reelekcję, a CDU nie będzie zasiadać w rządzie, rola Merkel w polityce niemieckiej w sposób znaczący spadnie. Jej odejście z funkcji kanclerza Niemiec postanowiła uhonorować Bundeswehra, organizując uroczysty apel.

Defilada Bundeswehry to m.in. przemarsz z pochodniami, złożenie meldunku oraz występ orkiestry wojskowej. W samej uroczystości bierze udział co najmniej pół tysiąca żołnierzy.

Zdjęcia z uroczystości mogą jednak wśród niektórych odbiorców budzić lęk, gdyż przypominają one pochody, jakie miały miejsce w III Rzeszy. Jest to szczególnie niepokojące, w okresie, kiedy ze strony nowo powstającej koalicji rządowej padają deklaracje, które mają zasugerować powstanie „IV Rzeszy”.

Scenariusz apelu oraz musztra i formacje tworzone przez żołnierzy są bardzo zbliżone do tych jakie miały miejsce w Niemczech w latach 30. ubiegłego wieku.

W programie „Pilnujmy Polski” do tej sprawy odniósł się były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

„Pilnowanie Polski dzisiaj, to jest jasne powiedzenie, że my się nie zgadzamy i nie dopuścimy do tworzenia z Unii Europejskiej imperium niemieckiego. Na IV Rzeszę nie ma miejsca” - zaznaczył marszałek senior

Źródło: twitter.com portal.tvrepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy