Historyczny szlak Bitwy o Monte Cassino. Przejdź śladami żołnierzy

Artykuł
W walkach pod Monte Cassino zginęło 924 Polaków, a 3000 zostało rannych
Fot.: facebook/Muzeum2KorpusuPolskiego

Na Monte Cassino powstał szlak historyczny, który prowadzi śladami polskiego natarcia i bitwy o legendarne wzgórze. Po dwóch latach zmagań i wytężonej pracy, dzisiaj w końcu zostaje otwarty.

Szlak prowadzi historyczną drogą żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Drogę wytycza 12 tablic opisanych w trzech językach (polskim, włoskim i angielskim).

Trasa liczy 12 km. Biegnie z centrum miasta m.in przez Drogę Polskich Saperów, Gardziel, aż po strategiczne wzgórze 593, zwane Górą Ofiarną zdobyte przez żołnierzy 3 Dywizji Strzelców Karpackich. W tym miejscu stoi pomnik poświęcony tej formacji.

Projekt, umiejscowiony w przestrzeni międzynarodowej, na włoskiej ziemi, ma pokazać jaką rolę odegrali żołnierze II Korpusu Generała Andersa, w pokonaniu hitlerowskich najeźdźców i otwarciu strategicznej drogi w kierunku Rzymu.

Projekt został zrealizowany w kooperacji Polskiej Fundacji Narodowej z Wojskowym Instytutem Wydawniczym.

- Narracja ścieżki to polski głos o udziale naszych żołnierzy w wyzwalaniu Europy ale także przypomnienie niepopularnej prawdy o losie narodu, zaatakowanego we wrześniu 1939 roku przez dwa totalitaryzmy. Taka forma przekazu czyni naszą opowieść szeroko dostępną. To skuteczna polityka historyczna - powiedział Maciej Podczaski dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego.

 

Źródło: pfn.org.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy