Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej. Rozpoczął się Tydzień Kadeta

Artykuł
Uczniowie klas wojskowych to spadkobiercy tradycji kadeckich
Fot. Twitter/Biuro Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej

Od dziś do 21 maja Biuro do spraw Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej w pięciu miastach w Polsce wspólnie z Kadetami z klas wojskowych współpracujących z Ministerstwem Obrony Narodowej organizuje uroczystości upamiętniające bohaterski zryw kadetów II Rzeczypospolitej.

Uczniowie klas wojskowych dzisiejsi spadkobiercy tradycji Kadeckich wystawią posterunki w miejscach, gdzie przed wojną działały szkoły Korpusu Kadetów. Uroczystości odbędą się w dniach: 17.05 w Łobzowie, 18.05 w Modlinie, 19.05 Chełmnie, 20.05 w Rawiczu. Podczas obchodów w Chełmnie odbędzie się wręczenie repliki chorągwi Korpusu Kadetów. Na koniec tygodnia w piątek, 21 maja uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Tułowicach oddadzą hołd swoim kolegom sprzed stu laty w miejscu walk III Powstania Śląskiego – na Górze Świętej Anny.

Wydarzenia we wspomnianych miejscowościach są częścią centralnych obchodów 100 rocznicy udziału kadetów w walkach na Górze Świętej Anny podczas III Powstania Śląskiego, organizowanych przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.
Główna uroczystość odbędzie się w Warszawie, 21 maja. W apelu z udziałem uczniów klas wojskowych przewidziano wręczenie proporców czterem wyróżnionym szkołom, które w Turnieju Wiedzy o Wojsku Polskim spotkały się w finale. Wyemitowane zostanie także przesłanie do współczesnej społeczności kadeckiej Wacława Gąsiorowskiego z Londynu – który uczył się w Junackiej Szkole Kadetów działającej przy armii Andersa.

Etos kadecki

100 lat temu, w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło III Powstanie Śląskie. Do największych walk doszło w rejonie Góry Świętej Anny. W bitwie odznaczyli się kadeci, którzy w walkach wzięli udział ochotniczo. uczniowie szkół kadeckich we Lwowie i Modlinie. Odznaczali się sprytem i brawurą – niejednokrotnie, aby nie odesłano ich do domów zmieniali nazwiska i dodawali sobie lat. Mimo braków w szkoleniu budzili postrach w oddziałach wroga i szacunek wśród Ślązaków. Wielu zapłaciło za to najwyższą cenę. Wśród nich był m.in. Karol Hieronim Chodkiewicz, kadet z Podola, który zginął 21 maja 1921 r. pod Gogolinem nie mając jeszcze 17 lat.

Tak narodził się etos kadecki. Był on pielęgnowany w II Rzeczypospolitej, kiedy to 21 maja – rocznica bitwy o Górę Świętej Anny – decyzją Marszałka Piłsudskiego czczony był jako Święto Korpusu Kadetów. W latach 1918–1925 utworzono trzy takie korpusy:

• Korpus Kadetów Nr 1, utworzony 30 października 1918 w Łobzowie, w 1921 przeniesiony do Lwowa; istniał do 1939 jako Korpus Kadetów nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Lwowie

• Korpus Kadetów Nr 2, utworzony 28 września 1919 w Modlinie, w 1926 przeniesiony do Chełmna, w 1936 przeniesiony do Rawicza i połączony z tamtejszym Korpusem Kadetów nr 3.

• Korpus Kadetów Nr 3, utworzony 1 września 1925 w Rawiczu, w 1936 połączony z Korpusem Kadetów nr 2 w Chełmnie, istniał do 1939 jako Korpus Kadetów nr 2 im. Marszałka Rydza-Śmigłego w Rawiczu

Przedwojenni kadeci okazali się być trwałym elementem struktury wojskowej – a ich późniejsze losy jako żołnierzy Wojska Polskiego potwierdziły ich odwagę i bohaterstwo.

Biuro – koordynator działań klas wojskowych

Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” powstało 24 stycznia 2020 r. Jest instytucją powołaną do zoptymalizowania procesu rekrutacji do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Misją Biura jest wsparcie tej części społeczeństwa, która jest zainteresowana wstąpieniem w przyszłości w szeregi Wojska Polskiego lub chce ściśle współpracować z jednostkami wojskowymi jako strona społeczna. Dla wszystkich zainteresowanych wojskiem Biuro przygotowało szereg programów i projektów. Na wsparcie instytucji mogą liczyć m.in. uczniowie klas o profilu wojskowym, studenci, członkowie organizacji proobronnych oraz przedstawiciele samorządu terytorialnego.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy