Tego dnia powołano konfederację brską skierowaną przeciwko Stanisławowi Augustowi oraz politycznemu uzależnieniu Rzeczypospolitej od Rosji; na Rynku w Krakowie odbył się Wiec Śląski z udziałem 100 tys. osób; zakończono budowę kolei linowej na Kasprowy Wierch; podczas zebrania Związku Literatów Polskich Stefan Kisielewski określił władze PRL mianem „dyktatury ciemniaków”. Urodzili się m. in. Balthasar Kłossowski de Rola, Janusz Stanny, Olga Bołądź. Zmarli natomiast: Ludwik Starski oraz Czesław Nowicki.
1312 - Synowie zmarłego w 1309 roku księcia głogowskiego Henryka III głogowskiego dokonali podziału dziedzictwa. Henryk IV Wierny wraz z młodszymi braćmi, Janem ścinawskim i Przemkiem głogowskim otrzymał Żagań i Poznań, Konrad I oleśnicki Namysłów i Kalisz, a Bolesław oleśnicki Księstwo Oleśnickie wraz z Gnieznem.
1468 - Kazimierz Jagiellończyk nadał Wielkiemu Księstwu Litewskiemu pierwszy kodeks (Sudiebnik), regulujący m.in. spory o ziemie i przestępstwa chłopów oraz znoszący możliwość wykupu od kary śmierci.
1768 - W Barze na Podolu szlachta zawiązała konfederację „dla ratunku Ojczyzny i obrony wiary i wolności”. Konfederacja skierowana była przeciwko królowi Stanisławowi Augustowi, dysydentom, próbom reform ustrojowych oraz politycznemu uzależnieniu Rzeczypospolitej od Rosji.
1908 - W Paryżu urodził się Balthus (właśc. Balthasar Kłossowski de Rola), francuski malarz pochodzenia polskiego.
1920 – Na Rynku Głównym w Krakowie odbył się Wiec Śląski z udziałem 100 tys. osób. Z tej okazji przybyło do miasta około 10 tys. gości ze Śląska Cieszyńskiego, Spisza i Orawy. W uchwalonych rezolucjach deklarowano wszelką pomoc na czas plebiscytu, zapowiadano, że sfałszowane wyniki plebiscytu nie zostaną uznane, a na wszelki gwałt ludność polska odpowie gwałtem.
1932 - W Warszawie urodził się Janusz Stanny, plakacista, grafik, ilustrator.
1936 - Zakończono budowę kolei linowej na Kasprowy Wierch w Zakopanem.
1944 – Oddział UPA z pomocą ludności ukraińskiej dokonał w nocy z 28 na 29 lutego rzezi na 156 polskich mieszkańcach wsi Korościatyn na Podolu.
1964 - Rząd PRL wystosował do rządów Belgii, Czechosłowacji, Francji, Holandii, NRD, RFN, Kanady, Wielkiej Brytanii, USA i ZSRR memorandum (tzw. plan Gomułki), zakładające zamrożenie zbrojeń jądrowych na terenie Polski, Czechosłowacji i obu państw niemieckich.
1968 - Nadzwyczajne zebranie warszawskiego oddziału Związku Literatów Polskich potępiło decyzję władz PRL o zdjęciu ze sceny Teatru Narodowego spektaklu „Dziadów”. W czasie zebrania Stefan Kisielewski określił ówczesne władze PRL mianem „dyktatury ciemniaków”.
1984 - W Toruniu urodziła się Olga Bołądź, aktorka, znana m.in. z filmów „Nad życie”, „Dziewczyna z szafy”, „Służby specjalne”.
1984 - W Warszawie zmarł Ludwik Starski, scenarzysta, autor tekstów piosenek, autor scenariusza m.in. do filmów „Pieśniarz Warszawy”, „Piętro wyżej”, „Zapomniana melodia”, „Zakazane piosenki”, „Skarb”, „Hallo, Szpicbródka” oraz słów piosenek m.in. „Warszawa, ja i ty”, „Karuzela”.
1992 – W wieku 64 lat zmarł Czesław Nowicki p.s. Wicherek, wieloletni (1958-72) prezenter prognozy pogody w programie I Telewizji Polskiej. Został zwolniony z telewizji po likwidacji redakcji ochrony środowiska i zdrowia, którą kierował.
2012 - Na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się pierwszy mecz reprezentacji Polski. Przeciwnikiem „biało-czerwonych” była reprezentacja Portugalii, a mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Spotkanie obejrzało 53 179 widzów.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Ziobro ukarany za nieobecność na nielegalnej komisji ds. "Pegasusa". Polityk: "ukarała mnie celebrytka TVN"
Dla Tuska Trump to "nakryty na kradzieży złodziej", a dla żony Sikorskiego - "produkt mafijnego świata"
Najnowsze
Ziobro ukarany za nieobecność na nielegalnej komisji ds. "Pegasusa". Polityk: "ukarała mnie celebrytka TVN"
Express Republiki | 09.11.2024 | Republika
Obywatelskie ujęcie kompletnie pijanego... policjanta, który przewoził dziecko
"Budda" miał być szantażowany. Prokuratura potwierdza, że zajmowała się tą sprawą